Ziraat Bankası Rapor Parası Nasıl Alınır?


Ziraat Bankası Rapor Parası Nasıl Alınır?

[toc]

Son yıllarda yapılan yeniliklerle çalışan işçilerin iş göremez hallerinde aldıkları raporlu günlerin ücretleri Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ödenmektedir.2014 yılında yapılan çalışma ile artık işçiler ve kamu çalışanları raporlu günlerinin paralarını SGK aracılığı ile alacaklardır. SGK çalışan işçinin ya da kamu personelinin raporlu olduğu günlerin raporu kendisine ulaşmasının ardından işlemleri başlatarak çalışanın aylık maaşı üzerinden raporlu olduğu günlere ne kadar ücret düşeceğini hesaplamakta ve daha sonra Ziraat Bankasına yatırmaktadır. Ziraat Bankası da yatırılan ücret banka tarafından varsa kişinin hesabına yoksa kişinin adına ücret saklanarak bekletilir. Peki, Ziraat Bankası rapor parası nasıl sorgulanır ve Ziraat Bankası rapor parası nasıl alınır? 

Ziraat Bankası rapor parası nasıl sorgulanır?

E-devlet ile:

Eğer ki E-devlet şifreniz varsa E-devlete girerek rapor parasının hesabınıza yatıp yatmadığını sorgulayabilirsiniz. E-devlet şifreniz yoksa da postaneden 2-3 TL karşılığında şifre alabilirsiniz. Bu alanda yapabileceğiniz başka bir yöntem ise E-devlet sitesinde internet bankacılığı ile giriş yapmaktır. Halk Bankası, Ziraat Bankası gibi devlet bankalarında hesabınız varsa ve internet bankacılığı kullanıyorsanız bu yöntemle de E-devlet sayfasına girişi yapabilirsiniz.

Telefon Bankacılığı ile:

Rapor parasının yatıp yatmadığını öğrenmek isteyenlerin uygulayabileceği başka bir yöntem ise Ziraat Bankası Telefon Bankacılığıdır. 444-0-000 arayarak adınıza yatan herhangi rapor parasının olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

SMS yolu ile:

Ziraat Bankası rapor parası nasıl alınır şeklinde merak edenler rapor parasının yatıp yatmadığını TC kimlik numaralarını yazarak 4747 SMS atmaları sonucunda da öğrenebilirler.

SGK yolu ile:

SGK sayfasından TC kimlik numaranızı yazarak sorgulatma yapabilir ve daha sonra adınıza yatan herhangi bir rapor parasının olup olmadığını inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası rapor parası ne zaman alınabilir?

Sorgulama işlemini yaptıktan sonra adınıza herhangi bir rapor parası yatmışsa herhangi bir ziraat bankasına giderek kimliğiniz ile birlikte bu parası çekebilirsiniz. Eğer ki Ziraat Bankasında hesabınız varsa banka otomatik olarak parayı hesabınıza yatıracaktır. Ziraat Bankası Rapor parası nasıl alınır şeklinde merak edenler rapor paralarını ayın 8 ile 14’ü arasında Ziraat Bankasından alabilirler.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir