Ziraat Bankası Konut Kredisi Hesaplama


Ziraat Bankası Konut Kredisi Hesaplama

Hayalinizde ki evi almadan önce iyi bir araştırma yapıp, doğru banka ile çalışmalısınız. Faiz oranları her bankaya göre değişiklik göstermektedir. İstenilen diğer masrafları da hesaplayarak size en uygun bankayı bulabilirsiniz. Kredi notunuz yüksek ise bankalar ile pazarlık yapabilirsiniz. Maaş aldığınız bankadan kredi almak sizin için daha uygun ve kolay olabilir.

Konut Kredisi Verme Şartları

Bankalardan konut kredisi alırken sizin ve almak istediğiniz taşınmazın bazı şartları taşıması gerekmektedir. Öncelikle bankalar ile olan geçmişinizin temiz olması, ödenmemiş kredi kartı ve ya kredi borcunuzun bulunmaması gerekiyor.

Kredi notunuz ne kadar yüksek ise kredi alma imkânınız artmaktadır. Sabit bir ikametgah adresi bildirmek, maaşlı olarak bir işte çalıştığınızı resmi olarak belgelendirmek, eğer kendi işiniz var ise vergi levhası göstermek zorundasınız.

Kredi verilecek konuta dair de bazı evraklar istenmektedir. Konutun mutlaka kat irtifakı kurulu tapusu olmalıdır. Tapuda depo veya dükkân olarak görünen yerlere kredi verilmemektedir. Konutun sağlamlığı, alt yapının olup olmadığı bankanın gönderdiği Eksper raporuyla belgelenir. Bankalar kredi verirken aldığınız evi ipotek altına alır. Borcun bitiminde ipoteği kaldırabilirsiniz.

İnşaat Halindeki Eve Kredi Kullanma

Almak istediğiniz ev inşaat halinde ise bazı şartlar karşılığında konut kredisi kullanabilirsiniz. Öncelikle evin %80 oranında tamamlanmış olması gerekmektedir. Daha azı tamamlanmış evlere bankalar kredi vermemektedir. Kat irtifakının kurulu tapunun bulunması, yapı izin belgesi(ruhsat), evin projesine uygun olarak yapılmış olması halinde kredi çekebilirsiniz.
İnşaat halinde evi almanın bazı dezavantajları yanında bazı avantajları da bulunmaktadır. Bazı inşaat firmalarının bankalar ile anlaşması bulunmaktadır. Böylece kredi kullanmak daha kolay olur. Anlaşma gereği faiz oranları düşük tutulur. Kredi çekmeden önce bütün bu seçenekleri değerlendirip sizin için en uygun olan krediyi kullanabilirsiniz.

Konut Kredisi Hesaplama

Konut kredisi hesabı yaparken maksimum sürenin 120 ay olduğunu unutmayın. Aldığınız krediyi 120 ay boyunca geri ödeyeceğiniz için ihtiyacınız olan para da sizin ödeme gücünüzü açmayacak şekilde olması gerekir. Ziraat Bankası sitesinden almak istediğiniz tutarı ve vadeyi yazarak kolay bir şekilde toplam ödeme miktarınızı ve aylık taksit tutarınızı hesaplayabilirsiniz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir