Ziraat Bankası Evlilik Kredisi Şartları Nelerdir?


Ziraat Bankası Evlilik Kredisi Şartları Nelerdir?

Ziraat bankası yeni evlenecek olan gençlere destek vermek amacı ile evlilik kredisi vermektedir. Özellikle evlilik döneminde beyaz eşya, çeyiz alışverişlerinde ve nişan yapma durumunda nakit ihtiyacının hat safhaya ulaştığı görülmektedir. Bundan dolayı da ziraat bankası evlilik kredisi vererek yuva kurmak isteyen gençlere yardımcı olmaktadır. Tabi ki evlilik kredisi almak isteyenler için özel şartlar da getirilmiştir. Ziraat bankası evlilik kredisi şartları şu şekilde olmaktadır:

Kredi çekmek isteyen kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.

18 yaşında olmak ve 25 yaşından küçük olmak

Ağır suçlardan dolayı ceza almamak

Düzenli bir gelire sahip olmak

İlk kez evleniyor olmak

şartları aranmaktadır. Ayrıca ziraat bankası lisans mezunlarının da evlilik kredisinden faydalanması için yaşı sınırını lisans mezunları için 26’ya yükseltmektedir.

Ne kadar kredi veriliyor?

Ziraat bankası evlilik kredisi çekmek isteyenlere banka en fazla 15.000 TL kredi vermektedir. Bazı kaynaklarda bu miktar abartılsa da bankanın resmi sitesinde 15.000 TL şeklinde belirtilmiştir.

Kredi ödemeleri nasıl yapılacak?

Yeni evlenenleri zor durumda bırakmamak için ziraat bankası ödemelerin 2 yıl sonra yapılmasını öngörmüştür. 48 ay vadeli bir şekilde ödeme kolaylığı sağlayan banka ayrıca evlenen çiftlerin ilk yıl çocuk yapmaları durumunda ödemeyi 1 yıl daha ertelemektedir.

Ziraat bankası evlilik kredisi için istenilen evraklar nelerdir?

Ziraat bankası evlilik kredisine başvurmak isteyenler; kimlik fotokopisi, maaş dokümanı ve çalıştığı kurumdan çalıştığına dair imzalı bir evrağı alması gerekmektedir. Ziraat bankası evlilik kredisi ihtiyacının olduğunu da ayriyeten belgelemeleri gerekecektir.

Faiz oranı ne şekildedir?

Ziraat bankası evlilik kredisi devlet destekli olması nedeni ile herhangi bir faiz ödenmesi söz konusu değildir. Tabi ki vadelerin zamanında ödenmesi gerekmektedir. Her kredide olduğu gibi vadeleri zamanında ödemeyen müşterilere faiz uygulaması gelecektir. Fakat herhangi bir dosya masrafının alınmaması ve faizsiz evlilik kredisinin verilmesi evlenmek isteyen birçok gencin ilgisini çekmektedir.

Evlenmek isteyen çiftlerin ikisi de başvurabilirler mi?

Evlilik kredisi verilirken devlet tarafından çiftler evlenmiş olarak kabul edilmektedir. Bundan dolayı evlenen çiftlerin ikisinin birden ziraat bankası evlilik kredisine başvurması söz konusu değildir. Evlenecek olan çiftin yalnızca birisi başvurabilir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir