Ziraat Bankası Çiftçi Tarımsal Destek Ödemeleri 2017


Ziraat Bankası Çiftçi Tarımsal Destek Ödemeleri 2017

Devlet tarafından ve hükümet tarafından her yıl çiftçiye destek olarak ödemeler gerçekleştiriliyor. Bu ödemeler çiftçinin büyük oranda rahatlamasını ve daha rahat iş yapmasını sağlıyor. 2017 yılı içinde yine aynı şekilde ödemeler gerçekleşecek ve bu ödemeler ile birlikte çiftçi kişiler işlerini daha kolay, daha rahat bir şekilde yapacaklar. Peki çiftçi tarımsal destek ödemeleri ne zaman yapılacak? Nereden alınacak? Hangi banka verecek? Bunların hepsini aşağıda sizler için yazdık. Eğer merak ediyorsanız okuyabilirsiniz.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olan Faruk Çelik bu konuyla alakalı olarak yazılı bir açıklama yaptı ve destek ödemelerinin 31.03.2017 tarihi itibariyle tamamen başladığını duyurmuş oldu. Çiftçiye destek ödemeleri sadece Ziraat Bankası’ndan alınıyor.

Peki kimler ne kadar ödeme alacak? Kimlere ne kadar bütçe ayrıldı?

  • Eğer fındık üreticilere ne kadar destek ayrıldığını soruyorsanız bu yıl için 835 milyon lira destek ayrıldı.
  • Pamuk, ayçiçeği, soya fasulyesi gibi üretimler içinse bu yıl toplamda 1 milyar 492 milyon lira destek ayrıldı.
  • Mısır için olan destek ödemesi 120 milyon liraya kadar çıkıyor.
  • Çay desteği yine aynı şekilde yüksek ödeme olarak 169 milyon liraya kadar çıkıyor.
  • Hububat için ayrılan destek parası 360 milyon lira olarak belirlendi.

Faruk Çelik bu konuyla alakalı olarak yaptığı yazılı açıklama içerisinde şu yer alıyor; “Yem bitkileri desteği için 88 milyon lira, su ürünleri desteği için 5 milyon lira, çiğ süt desteği için 120 milyon lira, buzağı desteği için 850 milyon lira, bombus arısı desteği için 8,5 milyon lira, büyük baş hayvan besi desteği için 75 milyon lira, çay budama masrafı için 2,5 milyon lira, sertifikalı tohum kullanım desteği için 60 milyon lira, sertifikalı fidan kullanım desteği için 10 milyon lira, kırsal kalkınma yatırımları desteği için 15,3 milyon lira olmak üzere toplam 4 milyar 210 milyon liralık hibe desteği verilecek. Destek ödemeleri bugün saat 18.00’dan sonra üreticilerimizin hesaplarına aktarılacak. Ödemeler, gelen icmallere ve T.C. kimlik numaralarına göre gerçekleştirilecek.” Dedi. İlerleyen günlerde daha detaylı olarak bilgi gelecektir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir