Yazar Kasa Düzenlemesi 2017


Yazar Kasa Düzenlemesi 2017

Perakende satış yapan kişileri ilgilendiren bir konu ile karşınıza çıkıyoruz bugün. Sizlere yeni 2017 yılında yapılmış olan yazar kasa düzenlemesi hakkında bazı bilgiler vereceğiz. Maliye Bakanlığı tarafından getirilen yeni yazar kasa düzenlemesi hakkında Maliye Bakanı Ağbal bazı açıklamalar yaptı. Yeni yazar kasa sistemi ve düzenlemesi ihtiyari hale getiriliyor. Yani şöyle; ‘’Ülkemizde şuanda TPF’e bağlı olan 3149 nokta da 15 binden fazla yazar kasa bulunuyor. Bu yazar kasaların 1500 dolarlık yatırımı bulunmakta ayrıyeten. Bunların maliyetinin düşürülmesi amaçlanıyor. Aynı zamanda bu yenilik ile beraber 22 milyon 500 bin dolar para perakendecinin cebinde kalarak tasarruf sağlanmış olacak.

Yeni düzenleme yakın zamanda faaliyete geçmeyecek. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacak olan yeni yazar kasa düzenlemesi, ofislere entegre edilecek. Konu ile alakalı olarak açıklama yapan Ağbal şunları söyledi; “Burada şöyle bir esneklik olacak. Herhangi bir perakende zinciri içindeki işletmemizin mevcutta ofis sistemine entegre eski nesil yazar kasası varsa 1 Ocak 2018’den sonra da bunları kullanmaya devam edebilecek. Buradaki amacımız bu işletmelerimizin zaten yazar kasaları var. Bu yazar kasalar bizim amacımıza uygun veri üreten bir sisteme sahipler. Standartlarını ve kurallarını belirlemek suretiyle bu işletmelerimiz için bu işi zorunlu olmaktan çıkaracağız, ihtiyari hale getireceğiz.” dedi.

Aynı şekilde Ağbal haricin de bir açıklama da Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı olan Mustafa Altunbilek’ten geldi. Onun açıklamaları ise şu şekilde;  “1 Ocak 2018’e kadar her bir yazar kasa başına bin 500 dolar ek yatırım yapmamız gerekiyordu. Hükümetimizin ve bakanlığımızın almış olduğu bu önemli karar omuzlarımızdaki ek yükü aldı. Sektör adına teşekkürlerimizi sunuyorum. TPF’ye bağlı 3 bin 149 noktada 15 bini aşkın yazar kasanın değişmesi gerekiyordu. Şu ana kadar üyelerimizin yüzde 20’si geçişini tamamlamıştı. Sektörün geneline bakacak olursak, Türkiye genelinde yerel, ulusal ve indirim mağazalarının 26 binin üzerinde şubesi var. Bakanımızın vermiş olduğu müjde sayesinde yeni nesil ödeme kaydedici cihazlara gerçekleştireceğimiz yatırımı işimizin gelişmesine, büyümeye, istihdama aktarıp mağazalarımızın daha verimli hale gelmesi için çalışmalar yapacağız.” dedi.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir