Yatırım Kredisinin Avantajları Nelerdir ?


Yatırım yapmak isteyen ve hali hazırda yatırımcı olanların bir numaralı ihtiyacı nakit para olmaktadır. Yatırım, adından da anlaşılacağı gibi bir birikim veya ekonomik güç ile yapılabilir. Bu nakit ihtiyacına ise en net çareyi bankalar sunmaktalar. Bir kredi tipi olan yatırım kredisi bu durumda olan yatırımcılara destek amaçlı çözüm yolu sunan uzun vadeli kredilerdir. Yatırım süreci devlet tarafından da politika olarak desteklenmiştir. Bunun sebebi istihdamı arttırarak işsizliğe de çare olmasıdır.

Ülkenin ekonomik anlamda büyümesi için yardımcı olan yatırım kredileri, herhangi bir şart aranmaksızın yatırım yapmak isteyen müşterilerine hizmet etmektedir.

YATIRIM KREDİLERİ

Birkaç tür olarak yatırım kredisi mevcuttur. Bunlardan biri kalkınma yatırım kredisidir. Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’nce teşvik oluşturulmaktadır. Teşvik neticesinde bankaların belirlediği alanlarda yatırımcı için yıllık olarak sabit yatırım tutarlı harcamalarına finansman oluşturulmaktadır. Bu teşvikten sanayi, turizm, eğitim, sağlık sektöründe faaliyette bulunanlar faydalanabilir. Projeden alınan verime göre limit belirlenmektedir. Yapılan değerlendirmelerin olumluluğuna göre kredilendirme oranları tespit edilmektedir. Projeniz ne kadar mantıklı ve plan dahilinde ise o denli teşvik alınmaktadır. Ve kolaylıklar sağlanmaktadır.

İşletmenin kuruluşları sırasında, sabit olarak değerlerin alımı ve bunların işletme için kullanılması için alınan kredilerdir. Bu krediler işletmenin faaliyete geçtikten sonra kar etmeye başlaması ile geri ödemeler başlamaktadır.

HANGİ BANKA’DAN YATIRIM İÇİN KREDİ ALABİLİRİM

Denizbank, Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Kalkınma Bankası, Akbank, Finansbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Şekerbank… gibi birçok banka kuruluşu bu tür krediler vermektedir.

YATIRIM KREDİSİ VE PROJE KREDİSİ

Yatırım kredileri kendi içinde proje kredisini de barındırır. Finansman ihtiyacının karşılanması için verilir. Ödemesiz dönemli olarak kullandırılır. Kredinin miktarı, vadesi, ödeme şekli, kullanım koşulları projeye göre şekillenir. Kredi tutarı en fazla yatırım tutarının %75 i kadar olabilmektedir.

Başta Ziraat bankası önderliğinde kamu yatırım işlerindeki ihale alımlarında da oluşan krediye göre finans sağlanmaktadır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir