Yasal Takip Kayıtları Ne Zaman Silinir?


Yasal Takip Kayıtları Ne Zaman Silinir?

Merak edilen ve binlerce insanın bu sorunla karşılaştığı bir durum hakkında sizleri detaylı olarak aydınlatmaya çalışacağız. Eğer karşınızda şöyle bir sorun varsa; ”Yasal Takip Kayıtları Ne Zaman Silinir?” Bu sorunu gidermek için yapmanız gerekenler neler? Bunları tartışacağız. Herhangi bir borcunuzdan dolayı bu durumla karşılaşmışsanız aslında yapmanız gereken şeyler bellidir. Normal şartlar altında buna müdahale etmeniz imkansız denilebilir. Gelin hep birlikte bu durumu detaylı olarak inceleyelim.

Yukarıda da dediğimiz gibi bu gibi durumlarda sizin tarafınızdan yapılabilecek herhangi bir işlem yok. Yani bu olayı şöyle özetleyelim; ”Bir borcunuz var. Bu borcu ödemediniz. Ödemediğiniz içinde size tebligat gönderildi. Fakat yine ödemediniz veya ödediniz diyelim. Normal şartlarda ödediğiniz zaman o tebligatla o dosyayla ilgilenen kişi yani avukat dosyayı geri çekmesi gerekir. Fakat çekmemiş ise kendisini arayarak durumu anlatabilirsiniz.” Avukata verilmişseniz veya herhangi bir eskiden kalma dava dosyanız varsa bu bankalar görebilir. Bankalara başvuru yaptığınız zaman neredeyse tüm siciliniz ortaya dökülür. Nereye ne kadar borcunuzun olduğu, ne kadar ödeme yaptığınız ve diğer bilgilerinizin tümünü bankalar görebilir. Ve siz yasal takipe takılmış biriyseniz bunu banka yine görebilir.

Yasal takibe takıldınız ve ödemelerinizi tamamladınız. Ortada ödenecek bir para yok ve dava dosyanız halen açık görülüyor. Eğer bu durum ilerleyen haftalarda da devam ederse avukata veya icra mahkemelerine başvurabilirsiniz. Ortalama 1 ay içerisinde bu dava dosyaları ödeme yaparsanız düşer ve sicilinizden temizlenmiş olur. Ödeme yapmanıza rağmen dava dosyası halen görülüyorsa veya bir yerlerde karşınıza çıkıyorsa avukata ulaşarak dava dosyasını icradan çekmesini ve yok etmesini isteyeceksiniz. Eğer avukat itirazınıza rağmen dava dosyasını çekmezse veya düşürmezse icra mahkemelerine başvurup bu durumu anlatarak onların düşürmelerini isteyebilirsiniz. Yani sadece size biraz zaman gerekiyor. E  devlet’te ödeme yapmanıza rağmen borcunuz ve dava dosyanız görülebilir. Biraz zaman geçtikten sonra o dava dosyasının düştüğünü ve silindiğini sizlerde göreceksiniz. Ama silinmezse dediğimiz gibi avukatlarla vs. iletişime geçerek durumun düzeltilmesini rica edeceksiniz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir