Yanlış hesaba para yatırdım paramı nasıl geri alabilirim?


Yanlış hesaba para yatırdım paramı nasıl geri alabilirim?

Evet, yeni bir konuyla daha karşınıza çıkıyoruz. Bugün karşımıza bir gün mutlaka çıkabilecek bir banka sorunu ile bir ATM sorunu ile ilgili konuyu anlatacağız. Bu yanlış para gönderme işlemi belki de gün içerisinde binlerce kez yapılıyor. Fakat herhangi bir endişeye kapılmanıza gerek yok. Veya panik olmanıza gerek yok. Bu işlemi çok kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Tabii, bankanın insiyatifine ve kurallarına bağlı olarak çözebilirsiniz. Her neyse bu konuyu sizlere biraz detaylı bir şekilde anlatalım.

Yukarıda da dediğimiz gibi bankalar bu tip yanlış işlemler ile günde belki de binlerce kez karşılaşıyor. ATM’den kartsız işlem yaparak yanlış kişiye gönderilen paraya ne oluyor? Geri alınabiliyor mu? İşlem iptal edilebiliyor mu?

Burada yatırdığınız ücret çok fazla önemli. Yine diğer tutarlarda önemli fakat dikkat etmekte fayda var. Her neyse eğer böyle yanlış bir işlem yaptı iseniz yapmanız gereken endişeye kapılmadan bankanızın müşteri hizmetlerini aramak ve hızlı bir şekilde parayı gönderdiğiniz kişinin hesabına bloke koydurtmak. Banka bu konuyu çoğu zaman anlayışla karşılayarak size yardımcı oluyor. Eğer farklı bir bankanın müşterisine parayı göndermiş iseniz yine aynı şekilde bankanızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek konuyu kendilerine aktarıyorsunuz ve onlar hemen müdahele ederek konuyu diğer banka ile görüşüyorlar. Diğer banka parayı gönderdiğiniz kişinin hesabına bloke koyup size geri parayı iade ediyor.

Peki, banka parayı iade edecem diyor fakat kişi ‘ben vermem’ diyor. Bu durumda ne yapılması gerekiyor? İşte bu durumda yapılabilecek pek fazla bir şey kalmıyor. Tamamen kişinin insiyatifine kalmış bir şey. Parayı vermek isterse verir, vermezse vermez. Eğer vermez ise de konuyu savcılığa, mahkemeye taşıyabilirsiniz. Kişiyi ‘bir anda zenginleşme’ mahkemesine vererek paranızı geri alabilirsiniz. Fakat para küçük ise uğraşmanıza gerek yok.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir