Türkiye’de Devlet Bankalarının Listesi


Türkiye’de Devlet Bankalarının Listesi 

Bankacılık alanında hızla büyüyen ve gelişen Türkiye kâr oranları ile yatırımcıların dikkatini üzerine çekmektedir. Banka işlerine başlamak için yüksek sermaye gerekmektedir. Bu nedenden dolayı Türkiye’de özel bankalardan ziyade devlet bankaları lider bankalar arasında başı çekmektedir. Çünkü devletin yatırım için gerekli sermaye sıkıntısı yoktur. Türkiye’de ki devlet bankaları hangileridir sorusuna geldiğimizde ise ülkemizde 3 adet mevduat bankası devlete aittir. Ayrıca ülkemizde 3 adette kalkınma ve yatırım bankası devlete aittir. Genellikle vatandaşlar kamu sermayeli yatırım ve kalkınma bankaları ile iş yapmadıkları için bu bankaların hangileri olduğunu bilmemesi normaldir. Çünkü bu bankalar bireysel bankacılık için değil Anonim Şirketleri ve Kamu Kurumları için finansman desteği sağlamaktadır.  Şimdi sizlere devlet bankaları hangileridir bu bilgiyi bankaların kuruluş tarihleri ve kısa öz geçmişleri ile aktaralım.

[toc]

Kamusal Sermayeli Mevduat Bankaları

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş : (ZİRAAT)

Türkiye’nin en büyük ve en eski devlet bankası T.C Ziraat Bankası’dır. Ziraat bankası tarihini inceleyecek olursak Osmanlı Devleti kökenli bir banka olduğu karşımıza çıkmaktadır. Ziraat Bankası Ahmet Şefik Mithat Paşa tarafından Osmanlı Devleti döneminde 1863 yılında kurulmuştur. Yazımızı yazdığımız tarihi baz alırsak şu an 153 yaşındadır. Aslında Ziraat Bankası ilk kurulduğunda Memleket Sandığı olarak görev görmüştür. Bu yüzden resmi olarak yani tam bir banka olarak kuruluş tarihi 1888 yılında olmuştur. Ziraat Bankası Türkiye’nin tarihi ile birlikte büyümüş şekillenmiş ve gelişmiştir. 1924 tarihine Ziraat Bankası Anonim Şirketi olarak yoluna devam etmeye başlamıştır. Ziraat Bankası’nın Türkiye’nin en büyük bankası olmasının ispatı ise her ilde ve her ilçede şubesinin bulunmasıdır. Ayrıca Yurt Dışı Şubelerine sahip olan Ziraat Bankası uluslararası arena da yerini almıştır. Ziraat Bankası Yurt Dışı Şubeleri; Londra, Erbil,Tiflis, Bağdat, Newyork, Sofya, Atina, Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt, İskeçe, İskele, Cidde Gönyeli, Rodos, Gömülcine’dir. Her ülkede bir şube olma hedefini sürdürmektedir. Ziraat Bankası’nın hizmet alanları arasında Ziraat Yatırım Menkul Değerler, Ziraat Sigorta, Ziraat Portföy Yönetimi, Ziraat Hayat ve Emeklilik, Ziraat Finansal Kiralama, Ziraat leasing bulunmaktadır.

Banka: Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası

Kuruluş  Yılı: 20 Kasım 1863

Toplam Aktifler: 271.280

Toplam Krediler ve Alacaklar: 158.353

Toplam Mevduat: 162.509

Toplam Öz kaynaklar: 29.836

Ödenmiş Sermaye: 5.000

Şube Sayısı (Adet): 1786

Personel Sayısı (Adet): 25.697

Yönetim Kurulu Başkanı : Muharrem Karslı

Genel Müdür : Hüseyin Aydın

Telefon : 312-584 20 00

Fax : 312-584 25 51

Adres : Anafartalar Mah. Atatürk Bulvarı No:8 Ulus/Altındağ/Ankara

Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. : (VAKIFBANK)

Vakıfbank devletin bankaları arasında 2. büyük bankadır. Türkiye’de ise aktif büyüklük sırasına göre 7. büyük banka olarak yer almaktadır. Vakıfbank Adnan Menderes tarafından 1954 yılında kurulmuştur. Vakıfbank Türkiye’nin her ilinde şubesi bulunan bir bankadır. Bunun yanında Vakıfbank’ın yurt dışı şubeleri de bulunmaktadır. Vakıfbank Yurt Dışı Şubeleri Newyork, Bahreyn, Eff-Shore Erbil’dir. Bu şubelerin dışında Vakıfbank’ın iştiraki bulunan yurt dışı bankaları da vardır. Bu bankalar ise Avusturya’da International AG, Kıbrısta World Vakıf Of Shore Banking Ltd. ve Kıbrıs Vakıflar bank olarak sıralanabilir.

Banka: Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.

Kuruluş  Yılı: 1954

Toplam Aktifler: 168.362

Toplam Krediler ve Alacaklar: 112.846

Toplam Mevduat: 99.660

Toplam Öz kaynaklar: 14.919

Ödenmiş Sermaye: 2.500

Şube Sayısı (Adet):

Personel Sayısı (Adet):

Yönetim Kurulu Başkanı : Ramazan Gündüz

Genel Müdür : Halil Aydoğan

Telefon : 212 398 15 15 – 212 398 10 00

Fax : 212 398 11 55

Adres : Sultan Selim Mah. Eski Büyükdere Cad. No 59 Kağıthane/İstanbul

Ortakları:

%58,44 T.C. BAŞBAKANLIK VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

%25,2 HALKA AÇIK

%16,1 VAKIFBANK MEM. VE HİZM. EM. VE SAĞ. YARD. SAN. VAKFI

Türkiye Halk Bankası A.Ş. : (HALKBANK)

Kısa ve bilinen ismiyle Halkbank devletin 3. büyük mevduat bankasıdır. 1933 yılında KOBİ ( Küçük ve orta büyüklükteki işletmeciler) ‘lere kolay ve ucuz kredi verebilmek amacıyla devlet tarafından kurulmuş bir bankadır. Halkbank 128.480 milyon TL aktif büyüklüğü ile dünya sıralamasında 159. sırada yer almaktadır. Kuruluş amacından dolayı Türkiye’de esnaflar arasında en çok kullanılan ve önerilen bankalar arasında gelmektedir. Bunun sebebi esnaflara uyguladığı düşük faizler ve kolay kredilerdir.

Banka: Türkiye Halk Bankası A.Ş.

Kuruluş  Yılı: 1933

Toplam Aktifler: 161.273

Toplam Krediler ve Alacaklar:  108.380

Toplam Mevduat: 106.894

Toplam Öz kaynaklar: 17.045

Ödenmiş Sermaye: 1.250

Şube Sayısı (Adet): 959

Personel Sayısı (Adet): 17.270

Yönetim Kurulu Başkanı : Recep Süleyman Özdil

Genel Müdür : Ali Fuat Taşkesenlioğlu

Telefon : 216-503 70 70

Fax :  212-340 93 99

Adres : Barbaros Mah. Şebboy Sok. No 4 Ataşehir/İstanbul

Kamusal Sermayeli Kalkınma ve Yatırım Bankaları

Kamusal Sermayeli Kalkınma ve Yatırım Bankaları bireysel bankacılık alanında faaliyet gösteren bankalar değildir. Bu bankaların amaçları Kamu Ekonomik kuruluşlarına ve Anonim Şirketlerine (A.Ş) uzun vadeli finans ihtiyaçlarını karşılamaktır. Devlete ait Kalkınma ve Yatırım Bankaları sayısı da 3 adettir.

İller Bankası A.Ş.

1933 yılında kurulmuş olup Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı bir kurumdur. Türkiye’de 19 Genel müdürlüğü bulunmaktadır.

Türk Eximbank A.Ş

1987 yılında kurulan ve Türkiye İhracat Kredisi Bankası olarak adlandırılan bu banka amaç olarak İhracatı geliştirmeyi hedeflemektedir. Eximbank Türkiye Genel Müdürlüğü ve Ankara bölge müdürlüğüne sahip olup birçok ülkede de irtibat bürolarına sahiptir.

Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş.

1975 yılında kurulan Türkiye Kalkınma Bankası isminden de anlaşılacağı gibi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlıdır. Hedefi Türkiye’nin kalkınması amacıyla yapılan yatırımlara kaynak sağlamaktır.


“Türkiye’de Devlet Bankalarının Listesi” için 2 yanıt

  1. İşiniz için kredi almaya mı ihtiyacınız var, Tıp kredisi, öğrenci kredisi, Daha sonra bu okunaklı kredi şirketine şu adresten ulaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir