Tüketici Kredisinin Avantajları Nelerdir ?


Giderek artan tüketim dünyasında sürekli farklı ihtiyaç türleri oluşmakta. Zevkler için, hobiler için paralar harcanıyor ya da çok istenmesine rağmen maddi yetersizlik yapılmasına engel olabiliyor. Ek olarak arzular dışında yeri geliyor gerçek ihtiyaçlar dahi karşılanamadığı durumlar oluyor. Bunlar çok olağan şeyler. Bu durumlarda önceleri eşe, dosta başvurulurdu. Artık ilk başvuru yerini bankalar almış durumda. Başımız sıkıştığında kendimizde bankada bulabiliyoruz. Bunun içinde bankalar bu durum için bir kredi adlandırması yapmış durumdalar. Biz ticari amacı olmayan insanlar için ve üretim de kullanılmayan kredi çeşidi yani tüketim kredisi.

Bankalar zaman içinde şahıslara yönelimi artmıştır. Şahıslara en iyi şekilde ihtiyaçlarını karşılamak için yeni kredi tasarımları yaptılar. Bu tabi ki hem bankaya artı olarak bir gelir getirdi hem de ihtiyaç sahibinin işi görülmüş oldu.

TÜKETİCİ KREDİSİNİN ALIRKEN NEYE DİKKAT ETMELİYİM

Tüketici kredileri genellikle diğer kredilere oranla daha düşük miktarda ve daha kısa süreleri kapsayacak şekilde verilmektedir. Tasarımın hedefinde tüketici vardır. Ticari amaçlı değildir. Vadeleri en fazla 3 yılı bulmaktadır. Genel olarak şahsın gücü fazlasındaki ihtiyaçlarının karşılanması için alınır. Bunlar acil para ihtiyacı, eğitim harcamaları, eşya alımı gibi tüketicinin tüketim halinde bulunduğu her şey için geçerlidir. Kredi almadan önce ödeme koşullarına dikkat etmek gerekmektedir. Yani vadesi ve taksit imkanı. Unutulmamalıdır ki bir kredinin vadesi ne kadar uzatılırsa o oranda ödenen faiz de artmaktadır.

BANKA TERCİHİNİN ÖNEMİ

Banka seçimi de önem arz etmektedir. Kredi kullanmadan önce piyasa araştırması yaparak, hangi bankanın masrafları daha az, hangisi daha az faizli veriyor. Bunlar dikkat edildiğinde çok fark oluşturduğu görülecektir. En azından parasının değerini bilenler için önem taşımaktadır.

KREDİ ALMAK KOLAY MI?

Banka seçiminden sonra kredi başvurusu için gittiğinizde müşteri temsilcisi ile muhatap olacaksınız. Onlar size gerekli evrakları söyleyecek ve kredi notunuzu inceleyeceklerdir. Bu bankalar için en önemli kriterlerden biridir. En basit hali ile sizin banka özgeçmişinizi inceleyecek ve bir pürüz yok ise tüketici kredisi için işlemlerinize başlayacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir