TEB Konut Kredisi Hesaplama


TEB Konut Kredisi Hesaplama

Bir ev almak ve kira ödemekten kurtulmak istiyorsunuz. Fakat hiç birikim yapamıyorsunuz. Ev kredisi çekerek kira ödemek yerine kendi evinizde oturur hem de geleceğe dair yatırım yapmış olursunuz. Artık ev almak eskiye oranla daha kolay. Bankalar evin büyük bir kısmına kredi çıkarmaktadır. Yine de elinizde bir miktar nakit bulunması gerekmektedir.

Konut Kredisi Alma Şartları

Ev kredisi alırken size ilk sorulan soru ne kadar kredi çekmek istediğiniz ve aylık geliriniz olacaktır. Bankalar aylık gelir oranına göre kredi vermektedir. Maaşınızdan aylık giderleri düştükten sonra ne kadar ödeme yapabileceğinizi hesaplar.

Bankaların istediği bir diğer şart ise; almak istediğiniz evin en az %25’i elinizde peşinat olarak bulunmalıdır. Evin bütün parası kredi olarak çekilememektedir.

Taşınmazın özellikleri: Almak istediğiniz evin mutlaka kat irtifakı tapusu bulunmalıdır. Bunun dışında banka eve bir Eksper göndererek, tamirata ihtiyacı var mı? Alt yapısını, bina kalitesini gösteren bir rapor hazırlar. Bankalar evi teminat olarak aldıkları için bu teminat karşılığında size kredi verir.

Kredi puanı: Banka size kredi verirken ilk önce sizin kredi puanınıza bakar. Kredi skor notunuz yüksek ise kredi alma imkânınız daha fazladır. Daha önce aldığınız kredileri zamanında ödenmiş olması, kredi kartının ödemelerini düzenli yapmak skor notunuzu yükseltir.

Konut Kredisi Alırken Gereken Evraklar

Konut kredisi alırken bankalar sizden birtakım evraklar isterler. Bu bankalara göre değişmekle beraber, genel olarak birçok bankada aynı evraklar istenmektedir.

  • Almak istediğiniz evin tapu fotokopisi
  • Kimlik belgeniz
  • Aylık gelirinizi gösteren maaş bordrosu
  • İkametgah belgesi
  • Başvuru formu

Bankalar gerekli gördüğü durumlarda kredi vermek için kefil isteyebilirler.

Konut Kredisi Alırken Yaptırılması Zorunlu Sigortalar

Banka kredi verirken aldığınız evi ipotek altına aldığı için sizden bazı sigortaları yaptırmanızı ister.

  • Bireysel yaşam sigortası
  • Zorunlu deprem sigortası
  • Konut sigortası

Konut Kredisi Hesaplama
Alacağınız evin değeri Ekspertiz faturasında yazacaktır. Bankada bu değere göre size kredi imkânı sunacak ve ödeme gücünüzün olması durumunda size bu kediyi verecektir. Ne kadar alırsam ne kadar taksit öderim diye merak ediyorsanız TEB bankasından alacağınız bir kredi için geri ödeme miktarınızı TEB resmi sitesinde ki hesaplama aracı ile kolaylıkla hesaplayabilir planınızı ona göre yapabilirsiniz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir