Taşıt Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır ?


Taşıt Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır ?

[toc]

Her ihtiyaca göre bankalar kredi imkânları sunmaktalar. Bu kredi türlerinden biri de taşıt kredileri. Taşıt kredisi müşterinin araç alma isteğinden doğan nakit ihtiyacının karşılanması için var. Birçok insan direk nakit para ile peşin olarak araba sahibi olamıyor. Veya hayallerdeki araç için nakit yetmeye biliyor. Bu durumlar için bankalar insanların ihtiyaçlarına karşılık verebilme adına taşıt kredisi adı altında bu ihtiyacı karşılayacak bir kredi oluşturdu. Bu kredi verilirken bazı koşullar aranmaktadır.

TAŞIT KREDİSİ ALIRKEN NEYE DİKKAT ETMELİ

Taşıt kredisi veya halk arasında araba kredisi de denebilir. Sıfır kilometre araç veya ikinci el araç alımları için verilmekte. Fakat ikinci el araç için bir yaş sınırlandırılması var. Alınacak aracın en fazla beş yaşında olması gerekmekte. Taşıt kredisi özel bir kredi türü olduğu için böyle bir şart koşuluyor. Fakat beş yaşından büyük araçlar için de farklı tür krediler de kullanılabilmektedir. Lakin taşıt kredisi imkânlarından yararlanması için bu koşul sağlanmalı. Banka kendini teminat altına almak istediği için bu tür bir girişimde bulunmaktadır.

Taşıt kredilerinde bankadan bankaya göre faiz oranlarında değişiklik olabilir. Bu değişimden olumsuz etkilenmemek için piyasa araştırılması yapılıp en uygun faiz oranından taşıt kredisi almak daha makul olacaktır.

AVANTAJLAR TAKİP EDİLMESİ GEREKİYOR

Taşıt kredisi alınırken bankanın sağladığı bazı imkânlardan da yararlanmak ödeme konusunda yardımcı olacaktır. Bu imkân ise taşıtın kaskosunun alınan banka tarafından yapılmasıdır. Eğer kasko kredi alınan bankadan yapılır ise faiz oranları ve masraflarda indirim olabilir. Acenteler bankalar ile belli dönemlerde anlaşmalar yaparak, tüketici kesime özel faiz oranları fırsatı sunmaktadırlar. Aracın fiziki durumuna göre kredi limitinde ve ödeme sisteminde farklılıklar oluşmaktadır.

ARACIN 0 VEYA İKİNCİ EL OLMASI

Sıfır kilometre araçlar için kullanılan kredilerde araç rehin olarak alınmaktadır. Bu bankanın teminatı için yapılmakta ve bunun ile birlikte kefil ihtiyacı da ortadan kalkmış olur. Verilen vade genel olarak en fazla 60 aydır. Araç bedelinin %80’i civarında kredi temini yapılmaktadır.

Araç değeri banka tarafından atanan bir uzman incelemesi ile belirlenmektedir.

İkinci el araçlar için durum biraz daha farklıdır. Araç güvencesi, sıfır araca oranla fazla olmadığı için genellikle kefil istenmektedir. Bunda da verilen vade en fazla 60 aydır. Kredi miktarı ise araç bedelinin %70’i civarlarındadır.

Taşıt kredisi ile araç sahibi olmak hiçte zor değildir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir