Süt, Emzirme Parası Ne Kadar 2017


Süt, Emzirme Parası Ne Kadar 2017

Her sene düzenli bir şekilde annelere verilen emzirme parası bu sene içerisinde de verilmeye devam edilecek. Süt veya diğer adıyla emzirme parası 1.1.2017 tarihinden itibaren doğanlar için SGK tarafından 133 lira olarak ödenecek. Eğer sizinde çocuğunuz yeni doğmuşsa ve halen süt vermek zorunda kalıyorsanız SGK’a başvurabilirsiniz. Gerekli şartları taşıyorsanız ve istenilen belgeleri teslim edebiliyorsanız 133 TL emzirme parasını sizlerde alabilirsiniz. Anne ve babanın çok fazla merak ettiği konulardan bir tanesi olan 2017 süt, emzirme parası hakkında bugün sizlere detaylı bir şekilde bilgi paylaşımı yapacağız.

Sosyal güvenlik kurumu tarafından yani Devlet tarafından ödenen bu para her yıl doğan çocuklar için ücretsiz olarak yardım amaçlı dağıtılıyor. Her sene fazlasıyla merak ediliyor. 2008 yılından bu yana uygulanan ve günümüze kadar devam eden projenin ödemeleri 2017 yılı için 133 TL olarak belirlenmiş oldu. SGK tarafından adınıza süt parası tahsis edilirse ve bu haktan yararlanmaya hak kazanırsanız 5 yıl boyunca ödemelerinizi banka yoluyla alacaksınız.

Süt parası sigortalı olan kadına veya sigortalı olmayan eşine tahsis edilebilmektedir. Şartlara göre ödemeler bazen kadınlara, bazen de erkeklere yapılmaktadır. Eğer süt parasını almak istiyorsanız doğum yapmadan önce 120 gün boyunca sigortalı çalışmanız gerekir. Aynı zamanda sigorta kolları tarafından bu primlerin, çalışma günlerinin kayıt altında tutulması gerekir. Yasa dışı yollar ile çalıştığınız yerlerin sigortaları olmadığı için süt parası alamazsınız. Aynı şekilde 4B’li hizmet akdine sahipseniz kişinin en az 120 gün primi ve sigortası bulunmak zorundadır. Fakat bunun haricinde birde kişinin genel sağlık sigortası GSS prim borcunun ödenmiş olması gerekir. Yani adına açılmış olan herhangi bir borç bulunmaması gerekir. Eğer borç durumu gözükürse bazı şartlara göre süt parası alabilmeniz imkansız hale gelebilir. Aynı şekilde süt parasını veya diğer adıyla emzirme parasını alabilmeniz için doğumunu gerçekleştirdiğiniz çocuğun hayatta olması gerekmektedir. Bu şartlar göz önüne alındığında ve siz bu şartları taşıdığınızda SGK’ya konu hakkında bildirge yaptığınız süt parasını almaya hak kazanabilirsiniz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir