Sıfır Faizli Krediler


Sıfır Faizli Krediler

Bankalardan kredi çekerken, müşterilerin dikkat ettiği en önemli unsur faiz oranlarıdır. Kimi zaman vade sayısının uzaması ile beraber ödenen faiz miktarı da çok yüksek seviyelere çıkabilmektedir.  Kişinin kredi puanının yüksek olması düşük faiz oranı ile kredi çekmesine olanak tanır.  Çoğu zaman faiz olmadan kredi çekilmesi pek mümkün değildir. Ancak bankalar, dönem dönem hem müşteri sayısını artırmak hem de mevcut müşterilerin bağlılığını artırmak için sıfır faizli krediler ile özel kampanyalar düzenlemektedir. Genellikle düşük tutarlı kredilerde bu uygulamayı yapan bankalar, belirli şartları taşıyan müşterilerine herhangi bir faiz hesaplamadan kredi verebilmektedir.

Esnafa Faizsiz Kredi

Sıfır faizli krediler arasında esnaf ve sanatkarlar için verilen krediler de bulunmaktadır. Esnaf ve sanatkarların faaliyetlerine devam etmesini sağlamak, iş yerlerinin yenilenmesine fırsat tanımak ve işletme giderlerini karşılanması amacıyla sıfır faizli kredi hizmeti verilmektedir. Bu faizsiz krediden faydalanabilmek için, vergi kanununun dokuzuncu maddesinde belirtilen şartların sağlanmış olması gerekir. Bu şarta göre; kültürel, sanatsal ve geleneksel değeri olan, ve unutulmaya yüz tutmuş sanatsal faaliyetler ile ilgilenen kişiler bu krediden yararlanabilmektedirler. Devletin de destek verdiği esnafa faizsiz kredi kampanyası için, esnaf veya sanatkarın esnaf vergi muafiyeti belgesi olması gerekmektedir. Aynı zamanda devletin verdiği diğer hibe ve kredi desteklerinden faydalanmış veya faydalanmakta olan kişiler bu kredi uygulamasından yararlanamazlar.

Otomatik Ödeme Talimatı Verene Faizsiz Kredi

Bankalar mevcut müşterilerine uygun faiz oranlarında veya bazı şartlar altında faizsiz kredi vermektedir. Sıfır faizli krediler ile müşterilerin bankaya olan bağlılığını artırmak ve bankayı cezbedici hale getirmek amaçlanmaktadır. Ülkemizdeki bazı bankalar, vadeli hesapları veya kredi kartları üzerinden otomatik ödeme talimatı veren müşterilerine faizsiz kredi hizmeti vermektedir. Ancak verilen bu kredi tutarı genellikle çok düşük seviyelerde olmaktadır. Bankadan bankaya değişmekle beraber 1000 TL ile 2000 TL arasında faizsiz kredi verilmektedir. Bu krediyi alabilmek için en az 2 adet faturaya otomatik ödeme talimatı verilmesi zorunlu tutulmaktadır. Herhangi iki fatura için otomatik ödeme talimatı veren müşteriler bu sıfır faizli krediden yararlanabilecektir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir