Sicil Affı Çıktı Ama Uygulayan Banka Yok


Sicil Affı Çıktı Ama Uygulayan Banka Yok

Kredi sicil affının çıkmasıyla beraber tüm herkes bankalara yönelmeye başladı. Kredi veya kredi kartı borcu yüzünden kara listeye alınan kişilerin en büyük derdi olan sicil bozukluğu için sonunda yeni bir karar alındı ve tasarı TBMM’e sunularak kredi sicil affı için gerekli çalışmalar yapıldı. Bir çok kişinin ümidi olan, bir çok kişinin sıkıntılarını giderecek olan kredi sicil affı uygulanmaya başladı fakat sicil affı için herhangi bir harekete geçme söz konusu yok diyebilirsiniz. Sicil affından yararlandık ama hala uygulayan banka yok. Bunun nedeni nedir? Bankalar neden kredi vermiyor? Kredi kartı alamıyorum. Diyorsanız aşağıda yer alan bilgilere göz atabilirsiniz. Sizler için bu konuyu detaylı bir şekilde değerlendirdik.

Kredi sicil affı şu şartlarla getirildi; ‘’Kredi sicili bozuk olan bir kişi 6 ay içerisinde tüm borçlarını kapatmak zorunda. Aynı şekilde mevcut olan kredi ve kredi kartlarının borçlarını yapılandırması gerekli’’ Denildi. Eğer bu kurallara uyarsanız kredi sicil affından yararlanabilecektiniz. Milyonlarca kişinin sevinci haline gelen bu yasaya uyan bir banka yok! Diyebilirsiniz.

Çünkü bu konu tamamen bankayla alakalı. Eğer bankanın insiyatifine kalırsa böyle mağdur olunabilecek durumlar ortaya çıkabilir. Tasarı TBMM’e sunuldu ve kabul edildi fakat yeniden kredi verme durumu bankalara bırakıldığı için bankalarda bu durumla ilgili henüz bir çalışma yapmış değil. Yani burada suçlu olan kişi bankalar değil. Bankalarla ilgilenmesi gereken, bu durumu düzeltmesi gereken kişilerdir. İnsiyatife bırakılmış bir durumda bankalara suç atmak yerine bu konuyla ilgilenen kişilere bu durumu anlatmanız daha yararlı olacaktır.

Hem de bankalar artık eskisi gibi herkese kredi vermiyor. Kredi notları, kredi sicilleri eskiden 5 yıl boyunca tutulurken artık 10 yıl boyunca tutulmaya başlandı. Haliyle bu durumda kredi müşterilerine veya kredi kartı müşterilerine fazlasıyla sıkıntı yaşatmaya sorun yaşatmaya başladı. Bir çok kişi bu durumun çözülmesini, bir an önce çözüme kavuşmasını bekliyor. Bankalarla yeniden çalışmak isteyen kişilerin karşısına maalesef bu ve bunun gibi bir sorun çıkıyor. İlerleyen günlerde belki bu durumla alakalı bir güncelleme yapılabilir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir