Serbest Piyasada İşlem Gören Altın Çeşitleri


Serbest Piyasada İşlem Gören Altın Çeşitleri

Yatırımcıların daha çok külçe altına ve gram altına yönelmesi piyasada her ne kadar bu altınların işlem görmesine neden olsa da tüm altın çeşitleri piyasada işlem görmektedir. Bu bağlamda serbest piyasada işlem gören altın çeşitleri  ise;

  • Cumhuriyet altını,
  • Gram altın,
  • Çeyrek altın,
  • Yarım altın,
  • Tam altın,
  • Gremse altın,
  • Reşat altın,

Şeklindedir. Bu altınlar serbest piyasada işlem görmektedir. Ayrıca ticari olarak altın kullanılması altın fiyatlarındaki değişimi etkileyen faktörlerdir.

[toc]

Altın Fiyat Değişimini Etkileyen Faktörler

Altının günlük olarak fiyatlarında oluşan değişikliğin sebebi birçok faktöre bağlıdır. Dolar ve Euro para birimlerinde oluşan değişimlerin yanı sıra küresel anlamda ekonomiye can veren bankaların faiz indirme ve çıkartma kararlarına kadar birçok etken altın fiyat değişimini etkileyen faktörler arasına girmektedir.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası başta olmak üzere diğer Forex gibi diğer borsalarda işlem gören altında ki değişimi etkileyen faktörler altın arzı,  altın talebi ve altın arz ve talebini etkileyen faktörlerdir.

Altın Arzını Etkileyen Faktörler

Altın arzı altının sadece altın çıkartılması olarak anlaşılmamaktadır. Borsada işlem gören altından, ticarette kullanılan altın ve hurda altın olarak adlandırılan altında arz edilen altın sınıflamasına girmektedir.

Bu bağlamda altında fiyat değişimini etkileyen faktörlerden biri olan altın arzını etkileyen faktörler hem rezervlerde bulunan altınlar hem de piyasada bulunan altınlardır.

Altın rezervlerinden bu madenin çıkartılması piyasa için pek anlam ifade etmemektedir. Altının rezervlerinden çıkarılması başta olmak üzere piyasaya sürülürken altının kalitesi ve altın çıkartılma tekniği piyasada altının değerlenmesinde etki eden faktörlerdir.

Ayrıca Merkez Bankası rezervlerinde altın bulunmakta olup, zaman zaman bu altınlar  rezervlerinden dışarı çıkartılarak satışa sunulmaktadır. Bu durumda altın piyasasını etkileyen faktörlerden biridir.

Altın arzı altın madeninin eldesi başta olmak üzere merkez bankasının elinde bulunana altın işlemesi yani piyasaya sürmesi ile altının alışı, satışı ve altın bazına göre verilen krediler ve piyasada yani kuyumcular eli ile dolaşan hurda olarak adlandırılan altınlar altın arzını ifade etmektedir.

Altın arzındaki olumlu değişim altının değerlenmesine olumsuz değişim ise küresel piyasada altının değer kaybetmesine neden olmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir