Senet Karşılığı Kredi Veren Firmalar


Senet Karşılığı Kredi Veren Firmalar

Eğer bir yerlerde birilerinden senet almışsak işimiz biraz zor. Senetiniz çoğu zaman güvenilir yerlerden senet almadıysanız boş çıkar. Bankaya gidersiniz bir türlü parayı çekemezsiniz fakat paranız tahsil edilemezse merak etmeyin bununda bir çözümü var. Elinizde bulunan seneti firmalara vererek onlar tahsilini sağlar ve size kredi verebilir. Fakat bu işinde fazlasıyla faizi ve geri ödemesi vardır. Normal kredilere göre çok daha faizli olduğu için geri ödemesi de aşırı şekilde oluyor. Hemen şimdi sizlere bu nasıl oluyor? Bunu anlatalım.

Senetlerin hepsi işe yaramaz. Günümüzde ”senet dolandırıcılığı” çok fazla türediğinden bir türlü geri dönüş alınamaz ve bankalar dahil senetlerin hiç birisine itimat etmez. Eğer elinizde bulunan seneti herhangi bir banka teminat olarak kabul ediyorsa o bankadan hemen kredi çekimi isteyebilirsiniz. Eğer bankadan böyle bir isteğiniz olursa yine aynı şekilde normal krediyi nasıl çekiyorsanız aynı prosedürler işlenecek ve sizin kredi notunuza, maliye borcunuza, ne kadar borçlarınızın olduğuna, maaşınızın olup olmadığına, sigortanızın olup olmadığına vs. bakılacak. Eğer bunlar varsa istediğiniz miktarda senet karşılığı kredi çekebilirsiniz. Bazı durumlarda her ne kadar nadir olarakta görünse bankalar sizden kefil isteyebilir. Ama unutmayın; ”Her senet her bankadan tahsil edilemez. Senet dolandırıcılığının ucu açıktır ve her banka size senet karşılığı asla kredi vermez.”

Diyelim ki elinizde 250 bin TL’lik bir senet var. Bunu bankada kullanmak istiyorsunuz ve krediye çevirmek istiyorsunuz. Banka size 250 bin liralık bir kredi oluşturmayacaktır elbette. 250 bin TL yerine 240 bin TL, 220 bin TL’lik bir kredi mevduatı oluşturacaktır. Bu bankadan bankaya değişebilir. Senet karşılığı kredi veren bankalar arasında ilk sıralarda Ziraat Bankası ve Garanti bankası yer alıyor. Bu bankalar her zaman senetlere kredi vermekte. Burada sadece bu bankaları örnek gösterdik fakat diğer bankalarda senet karşılığı size kredi verebilir. Sadece şubelere gidip detaylı olarak bilgi almanız yeterli olacaktır. Eğer bir işletmeciyseniz daha kolay şekilde kredi alabilirsiniz. Bilanço raporlarınızı göstererek senet karşılığı olan kredinizi daha hızlı alabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir