Rehinli İpotekli Araba Nasıl Satılır?


Rehinli İpotekli Araba Nasıl Satılır?

Son yıllarda bankaların ve araba firmalarının satılan araçlara ipotek koyarak taksitli şekilde araç satışları çoğalmıştır. Araç almak isteyen birçok kişi peşin olarak aracın tüm masrafını ödeyemeyeceği için genel anlamda borçlar bitene kadar araca ipotek koydurarak satın alabilmektedir. Fakat bazı durumlarda da araç alan kişi aracı satmak istemekte ve bu durum kanunen yasak olmaktadır. İşte bundan dolayı da araç satılamamaktadır. Kanunen her ne kadar kısıtlama getirilse de birkaç yöntemle rehinli ipotekli araç nasıl satılır sorusunun cevabı verilebilmektedir. Rehinli ipotekli araç satışı yapmak isteyenler şu yolları uygulayabilirler:[toc]

Rehinin kaldırılması:

Rehinli ipotekli araç nasıl satılır şeklinde merak edenlerin uygulayacağı ilk yöntem aracın ipotekli durumun kaldırmak olacaktır. Bunun içinde iki yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler şu şekildedir:

  • Araç sahibinin rehini kaldırması: Araç sahibi herhangi bir yerden nakit bularak rehini kapatabilir. Bankalardan geçici bir süreliğine düşük faizli kredi çekebilir ve daha sonra da aracının rehinini kaldırabilir. Bu durumda da araç satışı işlemlerinde noter de herhangi bir sorunla karşılaşılmaz.
  • Aracı alacak kişi rehini kaldırması: Eğer ki aracı alacak kişi rehini kaldırmayı kabul etmişse aracın kalan borcu önce ödenir. Daha sonra da aracın üzerinden rehin katlığı için aracın noter huzurunda satışında herhangi bir engel olmayacaktır. Aracın kalan tutarını da araç sahibine ödeyebilir. Fakat bu durumda alıcı ve satıcının birbirlerine güven duyması gerekecektir.

Banka borcunun devri:

Araç sahibi araca ait kalan borcu alıcı kişiye devrederek de aracı ipotekli durumdan kurtarabilir. Alıcı ve satıcının anlaşmaları sonucunda hangi bankadan araç için kredi çekilmişse o bankaya gidilerek aracın kalan borcunun alıcının üzerine yapılması istenir. Bu şekilde de araç yine ipotekli durumda olsa dahi noter de kalan borç alıcıya ait olduğu için herhangi bir sorun ile karşılaşılmaz.

Satıcının başka bir kredi çekerek araç ipoteğini kaldırması:

Eğer ki araç sahibi kendisi banka ile anlaşarak yeni bir kredi çekebiliyorsa yeni kredi çekerek eski araç kredisini ödeyebilir. Bu şekilde de araç üzerindeki ipotek kalkmış olur. Rehinli ipotekli araç satışı nasıl olur şeklinde merak edenler bu uygulamaları gerçekleştirerek araçlarını satabilirler.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir