QNB Finansbank 120 Ay Vadeli 100 Bin TL Konut Kredisi Şartları


QNB Finansbank 120 Ay Vadeli 100 Bin TL Konut Kredisi Şartları

Yakın bir zamanda Katar’lı iş adamlarına satılmış olan Finansbank’ın adı QNB Finansbank oldu ve kredilerinde bazı değişiklikler gerçekleşti. Fakat adının değişmesi kendi yaptığı ticaretlerin değişeceği ve yeni sorunlara neden olacağı anlamına gelmiyor. Her şey olduğu gibi devam ediyor ve büyük yenilikler geliyor. Bu yenilikler arasında ilk yer alan ‘100 bin TL 120 ay vadeli konut kredisi.’ Bu konu hakkında sizlere birkaç bilgi paylaşımı yapacağız.

QNB Finansbank, evi olmayan kalmasın projesiyle ilerliyor ve konut kredilerindeki faiz oranlarını epey bir düşürüyor. Konut kredisi faiz oranı %0,95 olarak bilinmekte ve bu şekilde sabit bir oranda tutuluyor. Eğer bu sabit oranla devam ederse yıllık maliyet oranı da %14,02 olarak çıkıyor. Eğer bu şartları kabul ederek bir konut kredisi çekmek isterseniz aylık yaklaşık olarak 1400 TL para ödemeniz gerekir. Yani hesaplama şu şekilde;

100 bin TL’lik 120 ay vadeli bir konut kredisi çekecekseniz bunun faiz oranı %0,95 oranında. Bu oran yıllık olarak maliyeti hesapladığında %14,02 yapıyor. Bu hesapla birlikte 100 bin TL’lik bir konut kredisinin aylık ödemesi 1400 TL civarında oluyor. Geri ödenmesi gereken toplam para ise 169 bin TL ediyor. Toplam faiz ne kadar? Diye merak ediyorsanız o da 68 bin TL oluyor.

Peki bu konut kredilerinde masraflar ne alemde? Hangi masraflar alınıyor?

İlk alınacak olan ücret kredi tahsis bedelidir. Bu 1000/5 oranında alınmaktadır ve 100 bin TL’de 500 TL olarak hesaplanır. İkinci olarak alınacak olan ipotek tesis ücretidir. Bunun ücreti 120 TL olup 3. Alınacak olan ücret eksper masrafıdır ve bunun ücreti de 544 TL’dir. Yani konut kredisinin masrafı toplamda 1000 ila 1500 TL arasında değişebiliyor. Söylediğimiz rakamlar bazen değişiklik gösterebilmekte. Krediyi çekebilmek için yanınızda kimliğiniz, kimlik fotokopiniz, ikametgah belgeniz, gelir belgeniz, maaş bodrosu vs. bunlar bulunması gerekiyor. Eğer bunlarla şubelere giderseniz konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Size buradan sadece bu kadar bilgi verebiliyoruz ayrıca biz bir banka kuruluşu değiliz. Sadece bildiklerimizi sizinle paylaşıyoruz. En nihai bilgiyi bankalar verecektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir