Peşinat Olmadan Nasıl Ev Kredisi Alınır?


Peşinat Olmadan Nasıl Ev Kredisi Alınır?

Kira zulmünden kurtulmak ve kendine ait bir evi olsun isteyen vatandaşların önüne çıkan ilk seçenek konut kredisidir. Ancak bu seçenek, bir hayli meşakkatlidir ve çeşitli zorlayıcı şartları bulunmaktadır. Seneler boyunca kira ödemekten sıkılan vatandaşlar, geleceğini düşünerek ev kirası ödeyerek yaşamına devam etmek yerine ev sahibi olmayı arzulamaktadır. Bankalar beş, on, hattâ on beş yıla kadar varan taksitlerle kredi verebiliyor. Fakat, devlet tarafından getirilen sınırlama dolayısıyla, bankalar konut değerinin sadece %75’i kadar kredi verebiliyor. Yani 100.000 liralık bir konut kredisi çekebilmek için, 25 bin lira birikiminizin olması gerek. Aksi takdirde kredi almanız ne yazık ki mümkün değil. Bu sorunu çözmek için çeşitli yollar mevcut. Örneğin, konut kredisi almadan önce peşinatsız ev şansına erişmek istiyorsanız, başka bir bankadan evin %25’i kadar ihtiyaç kredisi çekebilir. Daha sonra konut bankası için başvurduğunuz bankaya bu bedeli ödeyebilirsiniz. Görüldüğü gibi peşinatsız ev almak çok zor bir durum değil. Tabii bunu gerçekleştirmek için, kredi notunuzun bir hayli yüksek olması gerek.

Mallarınızı İpotek Ettirebilirsiniz

Sevdiğiniz bir arabayı, değerlenmesini beklediğiniz bir arsayı ev almak için satmanız gerekebilir. Fakat bunun da bir çözümü var. Eğer mallarına çok düşkün biri iseniz ve buna rağmen peşinatsız ev kredisi almak istiyorsanız, ipotekli ihtiyaç kredisi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bu sistemle, banka sizden istenen %25’lik peşinat oranını, malınıza ipotek koyarak sağlamış olur. Bu durumun tek kötü tarafı, ipotekli malınızı, kredi borcunuz bitene dek satamayacak olmanızdır.  Peşinatsız ev kredisi çekerken, aldığınız ücretin maaşınızın %40’ını geçmemesine özen gösterin aksi durumda çok ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

İpoteğin Avantajları da Mevcut

Bu seçeneğin en iyi avantajı, başka bir kredi daha çekmenize gerek kalmamasıdır. Her ay iki ayrı bankaya ödeme yapmak zorunda olmadığınızdan eliniz rahatlayacaktır. Dolayısıyla malî dengeniz sarsılmayacak, hayatınızı peşinatsız ev almış vaziyette, fazla para ödemeden idame ettirebilirsiniz. Yüksek oranlı kredilerde bankalar çok yüksek oranlarda kesinti yapabildiğinden bu bedeli ödemekten de kurtulmuş olursunuz. Görüldüğü üzere peşinatsız ev almak tamamen sizin elinizde. Seçeneklerinizi değerlendirin ve size yaraşır bir ev sahibi olun!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir