Ne Kadar Kredi Çekebilirim?


İhtiyaç hallerinin günden güne artması nedeni ile insanlar nakit sıkıntılarını atlatabilmek amacı ile kredi kullanmaktadırlar. Bankaların En çok kar ettiği durumda zaten kredi kullandırtmaktır. Hal böyle olunca da çeşitli isimler adı altında kredi seçenekleri mevcut olmaktadır. İhtiyaç halinde ne kadar kredi kullanılacağı hesaplanmakta ve gelir seviyenize göre tespit edilmektedir. Bankaların gelir seviyelerine göre müşterilerine sunmuş olduğu kredi limitleri bulunmakta ve bu limitin üstünde olan tutarlar ret edilmektedir. Çünkü bankalar her ne kadar kredi kullanılması durumundan kar elde etseler de geri alamayacakları parayı vermek istemeyeceklerdir.

Bankalar kredi verirken nelere dikkat etmektedirler?

  • Aylık gelirinizin ne kadar olduğu bankaların sizlere ne kadar kredi vereceği konusunda oldukça önemlidir. Aylık geliri 3000 TL olan müşteri ile aylık geliri 1500 TL olan müşteri aynı miktarda kredi çekemeyecektir. Ne kadar kredi çekebilirim diye merak edenlerin ilk dikkat etmesi gereken nokta bu şekilde olmalıdır.
  • Bankalar aylık gelirinizin gelen itibari ile 2/3 ü kadar sizlere kredi vermektedirler. Yani vade alacağınız kredinin vade ödemeleri sizin maaşınızın 2/3 ünü geçmeyecek şekilde kredi alabilirsiniz. Örneğin maaşınız 3000 TL ise vade ödemelerinde en fazla 2000 TL ödeyebileceğiniz varsayılır ve buna göre kredi başvurunuz değerlendirilir.
  • Bankaların ne kadar kredi çekebileceğinizi tespit ederken bakacağı başka önemli bir nokta ise kredi notunuzdur. Kredi notunuz sizlerin geçmiş dönemdeki finansal durumunuzu belirlemektedir. Eğer ki geçmiş dönemde kredi ödemelerinizi düzenli yapmışsanız kredi notunuz yüksek olacaktır ve bankanız sizlere 2/3 oranının üzerine çıkma imkânı sağlayacaktır.
  • Bankalar kredi miktarını belirlerken dikkat edeceği noktalardan birisi de daha önce kredi çekmişseniz ve bu krediyi ödedikten sonra elinizde kalacak miktardır. Önceki krediyi ödemeniz durumunda ve faturalarınız gibi diğer giderleriniz ortalama bir fiyat ile tespit edildikten sonra geriye ne kadar geliriniz kalırsa ne kadar kredi çekebilirim sorusunun cevabı da bu şekilde belirlenmektedir.

Bankalar kredi başvurularını değerlendirirken genel olarak bu yöntemleri incelemektedirler. Fakat kredi notunuz yüksek ise ve ek geliriniz varsa bu oranların biraz daha üzerinde kredi çekme imkânınız olacaktır. Kredi notunuzun yüksek olması ve kefil bulma durumunda ise bu rakamlar iyice yukarılara çıkacaktır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir