Mersis No Nedir? Nasıl Öğrenirim?


MERSİS, Ticaret Bakanlığı tarafından 2010 yılında oluşturulmuş bir sistemdir. “Merkezi Sicil Kayıt Sistemi”nin kısaltması olarak MERSİS ifadesi kullanılmaktadır. Mersis numarası ise sistemde kayıtlı şirketlere verilen ve şirketlerin tanımlayıcı bilgilerinden biri haline gelmiş bir numara biçimidir.

Mersis No ne işe yarar? Nerelerde kullanılır?

MERSİS no şirket ve ticari işletmelerin kaydı, sahiplik değişimi ve terkin gibi işlemlerinin elektronik ortamda yapılması için kullanılmaktadır. Aynı zamanda şirketlerin bireysel ve tüzel kişilerle yaptıkları işlemlerde kimlik belirleyici olarak görev edinmektedir.

Mersis numarası kamu kurumlarının şirketlerle ilgili bilgileri sağlıklı bir şekilde öğrenmesine de yarayan bir aygıt görevi de görmektedir.

Mersis numarası muhasebe ve fatura işlemlerinde ve bireylerin şirketlerle ilgili işlemlerinde kullanılmaktadır.

Mersis numarasını nasıl öğrenirim?

Firmanızın mersis numarasını ister e-devlet üzerinden isterseniz https://uygulama.gtb.gov.tr/FirmaSorgulama/ adresinden sorgulayabilirsiniz.

Başka firmaların mersis numarasını öğrenmek için de o firmaya ait bazı bilgilere sahip olmanız gerekiyor. Bunun başında vergi numarası gelmektedir. Çünkü mersis numarası, içinde vergi numarasını da bulunduran bir şablona sahiptir.

Örneğin en çok bilinen şirketlerden biri olan Turkcell’i inceleyelim.

Burda da görüldüğü gibi aslında MERSİS numarası şirketin vergi numarasını da içeren bir sayıdır. Başında 0 rakamı konulduktan sonra vergi numarası gelmekte, sonrasında “000” ve takibinde de 2 haneli bir sayı ile son bulmaktadır. Bu şekilde MERSİS numarası 16 rakamdan oluşan bir algoritmaya sahip olmaktadır. Tabi bahsettiğimiz bu sayı algoritması limited ve anonim şirketler için geçerlidir.

Şahıs firmalarında ise önce kimlik numarası, sonrasında “000” sayısı ve takibinde de 2 haneli bir sayı ile son bulur. Bir de bu algoritma haricinde yazılan MERSİS numaraları vardır ki bu durum şirketinizin geçici bir MERSİS numarası aldığını gösterir. Bu durumda kalıcı bir MERSİS numarası alınması gerekmektedir. Bunu da Ticaret Bakanlığı’nın ilgili kurumuna başvurarak çözebilirsiniz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir