Maaşın Kaç Katı Kadar Kredi Alınabilir?


Maaşın Kaç Katı Kadar Kredi Alınabilir?

Günümüzde birçok insan bankalardan kredi kullanmaktadır. Bankaların en fazla kar ettiği işlem kredi vermek olmaktadır. Bundan dolayı çeşitli kampanyalar adı altında kredi veren bankalar faiz oranlarını da oldukça düşük tutmaktadır. Hemen hemen her gelir seviyesine uygun kredi veren bankalar yeni müşteri kazanmak ve var olan müşterilerini de kaybetmemek için ödeme konularında oldukça büyük imkanlar sağlamaktadır. Peki, maaşın kaç katı kadar kredi alınabilir?

Bu sorunun cevabı bankadan bankaya ve aylık gelirinizin seviyesine göre değişmektedir. Bankaların maaşın kaç katına kadar kredi verdiğini hesaplarken bir takım etmenleri incelemektedir. Bu etmenler şu şekilde olmaktadır:

Hangi bankadan kredi çekmek istediğiniz önemlidir. Eğer ki maaş aldığınız bankadan kredi çekecekseniz maaşınızın 15 katına kadar kredi çekme imkanınız vardır.

Aylık gelir seviyeniz kredi limiti için önemlidir. Örneğin aylık 1000 TL geliri olanla aylık 3000 TL geliri olanlar müşterilere bankalar farklı sistem uygulayacaktır.

Kredi notu oldukça önemlidir. Bankalar her kredi verme durumunda kredi notunuzu incelemektedir. Eğer kredi notunuz yüksekse maaşınızın 15 katına kadar kredi verebilmektedir.

Vade sayısı kredi limitinde en fazla etki eden faktördür. Kredi vadesi uzun tutulursa bankalar daha fazla kredi verebilmektedir. Çünkü bankalar vade sayısı uzadıkça alacakları faiz miktarını daha fazla tutacaktır.

Maaşın en fazla kaç katına kadar kredi çekilebilir şeklinde soru soranlar için aylık ödemelerin, maaşın %60‘ını geçmeyecek şekilde bankalar tarafından kredi verildiğini söyleyebiliriz. Kredi çekme durumunda 12 ay vade ile 24 ay vade seçenekleri arasında da kredi limiti değişecektir. İpotek ya da kefil bulma durumları da kredi limitini yükselecektir.

Bazı bankaların maaş karşılığında vermiş olduğu kredi limitler:

Ziraat Bankası

Maaşını ziraat bankasından alan müşterilerine maaşının 10 katına kadar kredi kullandırmaktadır. Tabi ki bu kredi ihtiyaç kredisi şeklinde olmaktadır. 24 ay vade imkanı bulunan ziraat bankasında 90 TL dosya masrafı da vardır.

Türkiye İş Bankası

İş Bankası maaşını kendi şubesinden alan müşterilerine maaşının 15 katı kadar, farklı şubeden alan müşterilerine ise maaşının 10 katı kadar kredi vermektedir.

Yapı Kredi

Yapı Kredi Bankası tüm müşterilerine maaşının 10 katına kadar kredi vermektedir. Vade sayısı 15 ay ile sınırlıdır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir