Kyk Öğrenim Kredisi Borçları Siliniyor Mu?


Öğrenim kredisi almış olan ve mezun olduktan sonra ödeme güçlüğü çeken öğrenciler için hükümetten bir çalışma yapılacağı müjdesi geldi.

Son demeçlere göre ödenemeyen borçlarla ilgili silinme dahil her türlü ihtimalin görüşüldüğü belirtildi. 2020 yılı içinde çıkması beklenilen kanuna göre silinmenin yalnızca faiz ve cezalar için olacağı, kalan borcun yapılandırılarak geri ödenmesi ihtimalinin daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

Önceki yıllarda da yapılandırma kanunu getirilerek öğrencilere kolaylık sağlanmıştı. Uygulanması düşünülen yeni yapılandırmayla taksitlerin küçültülerek ödemesinin kolaylaştırılacağı, ilerisi için de öğrenim kredisinin tamamen kaldırılarak tamamen karşılıksız burs sistemine geçileceği öngörülüyor.

Kyk öğrenim kredisi nedir?

Kredi Yurtlar Kurumu’nun üniversite öğrencileri için sağladığı öğrenim kredisi, kyk bursu almaya hak kazanamayan öğrenciler için üniversite eğitimi boyunca maddi destek vazifesi görüyor.

Öğrenim süreçleri boyunca aylık taksitler halinde krediden faydalanan gençler mezun olduktan sonra geri ödemeye başlıyor. Geri ödeme tutarı, toplam kredi tutarı üzerinden tüfeye endeksli olarak hesaplanıyor ve taksitlendirilerek tahsil ediliyordu.

Öğrencilerin mevcut ödeme durumu

İş hayatının henüz başında olan ve iş bulamayan gençler için bu paranın geri ödenememesi, son zamanlarda mağduriyetlere sebep olmaya başlamıştı.

Yaklaşık 400 bin gencin öğrenim kredisi borcunu ödeyemediği, bunlardan 280 bininin icralık olduğu duyuruldu. Toplamda öğrenim kredisi almış olan gençlerin sayısının da 5 milyona ulaştığı belirtiliyor.

En son kapsamlı yapılandırma 2016 yılında yapılmıştı.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir