Kuyumcuda Bilezik Bozdururken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Kuyumcuda Bilezik Bozdururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın bozdururken dikkat edilmesi gereken hususları sizler için aşağıda açıklıkla belirttik. Bu pratik bilgileri bilmeniz durumunda bir kuyumcuya gidip altın bozdurduğunuzda kazıklanmaktan da kurtulmuş olacaksınız. Ayrıca sattığınız ya da alacağınız altının gerçek değeri nedir gibi çok mühim bir bilginin de sahibi olacaksınız.

Çoğumuz kuyumcuya gideriz ve altın bozdururuz ama kuyumcunun o hızlı çalışan elleri ile hesap makinesine hızlıca yazdığı rakamları ve hızlıca yaptığı hesabı anlamayız. Sonucunda bize söylediği rakam ne ise bunu doğru kabul eder ve söylenen rakama altınlarımız satarız. Oysa yapılan işlemi bilmeniz halinde bileziklerinizi satın alan kuyumcunun sizi aldatmasının da önüne geçmiş olursunuz. Elbette aşağıda vereceğimiz örnek ve açıklama işçiliği olmayan 22 ayar altınlar için geçerlidir. Yani işçiliksiz bilezikler için geçerlidir. Keza işçiliği olan altınların alımı ve hesaplanması biraz zordur ve bu hesabı buradan açıklamak olanaksızdır. Bunu anlamak için kuyumcu olmak gerekir. Ama bu konuda da kısaca şu söylenebilir. Eğer işçiliği olan bir ürün satıyorsanız ister 22 ayar olsun ister 14 ayar olsun kaybınız % 45’ler mertebesindedir. Yani 1000 liraya aldığınız bir 14 ayar bilekliği aynı gün bir başka kuyumcuya satmanız halinde bile kaybınız çok büyüktür ve değeri ancak 550-600 lira kadardır. Hatta bilekliğiniz taşlı ise kaybınız çok daha fazladır çünkü satılırken o bileklik üzerindeki taşlarla teraziye koyulup hesap edilir ama geri alınırken o taşların ağırlığı terazi ağırlığından düşülür. Elbette kuyumcu bunu size söylemez ve üzerindeki taş ağırlıklarını kafasından kabaca hesap eder ve teraziye koyduğu ağırlıktan o taşların ağırlığını düşer. Birde buna altını geri sattığınızı eklerseniz kuyumcu elinizdeki bilekliği hurda fiyatına geri alınacağından ( yeni olsa bile bu böyledir ve bir kuraldır) kaybınız yukarıda belirtildiği gibi çok fazla olacaktır. Neyse bu genel bir bilgidir ve aklınızın bir yerinde bulunsun diye yazılmıştır.

Aşağıda vereceğimiz örneğe dikkat ederek kuyumcuya götürdüğünüz işçiliği olmayan yatırım bileziklerinizi bozdururken kazıklanmama olanağını ortadan kaldırabilirsiniz.

Kazıklanmadan Bilezik Bozdurmak

Bilezik dediğimiz şey aslında 22 ayar altındır. Kuyumculuk tabirinde karşılığı 916’dır. Yani 24 ayar altının değeri 999 iken 22 ayar altının ise 916’dır. Dolayısı ile siz bir kuyumcudan bir burma bilezik istediğinizde size aslında 916 milyemlik altın satmaktadır. Milyem denilen şey teraziye koyulan bir gramlık metaldeki altın oranıdır. Yani teraziye 20 gramlık bir bilezik koyulduğunda o metalin içindeki altın miktarı 20×0.916 işleminin sonucu olan 18.32 gramdır. Yani aslında siz 20 gram değil 18.32 gram altın almaktasınız. Dolayısı ile aradaki fark olan yani 20-18.32 işleminin sonucu olan 1.68 gramlık fark kuyumcunun kazancıdır. Dolayısı ile kuyumcu sizden teraziye koyduğu 20 gramlık bir bilezikten 1,68 gram altın kar etmektedir ve olması kereken de budur. Elbette bu satarken olan karıdır. Aynı ağırlıktaki altını geri alırken de belli miktar kar etmektedir ki etmelidir de. Dolayısı ile bu aşamada kazıklanma şansınız çok fazla yoktur. Keza alırken kandırılmak kolay değildir. Çünkü altının alış değeri bellidir ve teraziye koyduğu altının ağırlığını da siz görmektesinizdir. Satış esnasında altının o günkü satış değeri terazideki altının ağırlığı ile çarpılır ve ödeyeceğiniz miktar ortaya çıkar ve hesap gayet nettir, gayet açıktır. Kazıklanmak çok zordur.

Ama bileziklerinizi satarken işlem biraz dah farklıdır ve bu aşamada bir takım hesap makinesi hileleri devreye girer. Oysa bilmeniz gereken hesap çok net ve çok basittir. Teraziye koyduğunuz bileziklerin ağırlığını 910 ya da 0.91 ile çarpın. İşte ortaya çıkan rakam sizin teraziye koyulan bileziklerinizin hurda altın ağırlığıdır ve olması gereken budur. Sonra bu rakamı o günkü altın alış fiyatı ile çarparsanız ortaya çıkan rakamın size ödenmesi gerekir. Elbette bunu yapmadan önce daha kuyumcuya girer girmez altın alış fiyatını daha baştan sormalısınız. Çünkü kuyumcunun yapması gereken çıkan ağırlığı o günkü alış fiyatı ile çarpmaktır ve dürüstçe olanı budur. Fakat siz bilinçsiz iseniz bunu kuyumcu anlar ve terazideki ağırlığı 0.91 yerine mesela 0. 87 ile çarpabilir ve ortaya çıkan rakamı da o günkü altın alış fiyatının da 1 lira altı ile çarpar ve siz de oldukça daha az fiyata altınlarınızı satmış olursunuz.

Bir Örnekle Açıklayalım

Kuyumcuya gittiniz ve sordunuz ve o günkü altın alış fiyatının 150 lira olduğunu öğrendiniz. Elinizde de 20 gram ağırlığında bir bilezik var. Olması gereken hesap aşağıdaki gibidir. 20×0.91=18.2×150=2730TL.

Bu işlemi bilirseniz kazıklanmanız olanaksızdır. Teraziye koyulan bilezikleriniz (22 ayar ve işçiliksiz olması kaydı ile) 0.91 birimi ile çarpılır ve ortaya çıkan rakam o an ki altın alış değeri ile çarpıldığında kuyumcunun size ödemesi gereken miktar bulunmuş olur. Eğer bunun altında bir rakamı size önermiş ise anlamalısınız ki kazıklanıyorsunuz. Bu durumda karşınızdaki kişiye bu hesabı nasıl çıkardığını sormalısınız ya da bir hesap makinesi ile kendi işleminizi yapıp kuyumcuya göstermeli ve ödemesi gereken rakamın bu olması gerektiğini kendisine söylemelisiniz. Bu durumda sizin bilinçli bir tüketici ya da daha önce bu sektörde çalışmış birisi olacağınız anlayacaktır ve kem küm edip doğru rakamı size söyleyecektir. Elbette böyle bir durumda altınlarınızı o kuyumcuya değil de çıkıp bir başka kuyumcuya satmanız daha iyi olacaktır. Böylece o kuyumcu müşteri kaybettiği için sizden sonra gelen bir başka vatandaşı kazıklamaması gerektiğini anlayacaktır.

Yani unutmamanız gereken şey bilezik sattığınızda çarpmanız gereken değer olan ve o sihirli rakam olan 910 ya da 0.91 değeridir. Bu değer teraziye koyulan altınlarınızın ağırlığını çarpmanız gereken rakamdır. Kuyumcu bu işlemi yaparken bir taraftan da bir başka hesap makinesi ile aynı işlemi sizde yapın ve kuyumcunun size çıkardığı sonuç ile sizinki farklı ise kazıklandığınız anlayın. İşlem bu kadar basittir.

Yukarıdaki temel bilgiyi bilmeniz halinde kazıklanma ihtimaliniz yoktur. Fakat unutulmamalıdır ki bir altın alınıp satıldığında mutlaka bir kaybınız olacaktır. Eğer aldığınız fiyata geri satıyor olursanız bu durumda kuyumcu ve o kuyumcuya o altınları yapan atölyeler ne kazanacaktır. Hele de altınınızı satın aldıktan çok kısa bir süre sonra satıyorsanız elbette henüz elinizdeki altın değer kazanmadan sattığınız için aldığınız fiyatın altına satmış olduğunuzdan elbette belli bir miktar kaybınız olacaktır. Ayrıca ülkemizin ekonomik şartları ve enflasyon göz önünde bulundurulacak olursa, aldığınız bir bilezik ya da Ata lira ya da Cumhuriyet altınını hiç değilse aldığınız fiyattan satabilmeniz için bir yıl kadar elinizde tutmanız gerekmektedir. Ancak bir yıldan sonra kazanç yani kar elde etmeniz mümkündür. Tabi bu süre zarfında altının artış göstermesi söz konusu olması kaydı ile. Eğer altın fiyatları düşecek olursa elinizdeki altının da fiyatı düşeceğinden satmanız halinde kaybınız aldığınız rakamın çok daha altında olma ihtimali de söz konusudur.


“Kuyumcuda Bilezik Bozdururken Dikkat Edilmesi Gerekenler” için 53 yanıt

   • Şimdi ben düğün için 121 gram değerin de dört tane burma bilezik aldım 23/ nisan yani 15 gün önce bunları alırken fiyat gram altın fiyatından satıldı bana 22 ayar ama bilezikler simdi o ginki gram altın fiyatı 169 falan di tam 169 ben su an bozdurma ya kalkssm gram altın fiyatından mi yoksa 22/ ayar fiyatından mi bozcam

    • 22 Ayar bilezik fiyatından bozdurursunuz bu da zaten gram altınla orantılıdır.. Çünkü gram altın işçilik gibi faktörler işin içine girdiği için kuyumcu o an ne kadardan bileziği satıyorsa size ona göre fiyat verecektir.

   • Merhaba
    Gramajini bilmediğim 2 adet ince altın bilezik toplam degeri 2 bin tl
    3 4 sene once bozdurmus olsam ne kadara bozmus olurum acil dönüş yapabilir misiniz

    • Merhaba, şu an fiyatı 2.000 tl olan altının;
     3 sene önceki tahmini fiyatı 1.000 tl,
     4 sene önceki tahmini fiyatı ise 800 tl yapıyor.
     Bu farkın en büyük sebebi doların 3,00-3,40 seviyelerinden 5,75 seviyelerine gelmesi. Uluslararası altın fiyatı o döneme göre yalnızca %25 artmıştır.

 1. Kardeşim size yürekten bir teşekkür etmek ve Allah razı olsun demek istiyorum. Gayet samimi ve güzel bir üslupla anlatmışsınız. Sayenizde kafamda ki birçok soru işareti cevap buldu. Artık alınterimiz olan altınlarımızı , emeğimizi daha bilinçli bir şekilde bozduracağız.

 2. Güzel ve faydalı yazınız için teşekkür ederim benim başka bir sorum daha olacak kuyumcudan bilezik alırken herhangi bir evrak fiş makbuz tarzı bir belge düzenleniyordu şimdiden çok teşekkür ederim

  • Ercan Bey öncelikle güzel yorumunuz için biz teşekkür ederiz. Belirttiğiniz hususu araştırdım fakat bilezik alırken evrak fiş veya benzeri bir belge verilmesi ile ilgili bir hususa rastlamadım. Fakat dilerseniz kredi kartı ile alışveriş yaparak gerekli fişi temin edebilirsiniz. Kredi kartı ile bilezik satan kuyumcular size bu fişi vermek zorundadır. Haricinde sözlü olarak da fiş veya makbuz isteyebilirsiniz.

 3. 22 ayar bilezik satın alırken kaç gram geldiyse o kadar saf 24 ayar altın varmış gibi hesap yapıyorlar.
  Ama biz götürüp bozdurmak istediğimizde ise içindeki 24 ayar altın miktarına göre alım yapıyorlar.
  Doğru mu anlamışım sormak istiyorum ve bunu her kuyumcu bu şekilde mi yapıyor. Bilgim olmadığından her fiyat alışımızda kazıklanıyoruz hissine kapılıyorum. Zira ortalama 20 gr bilezik için 300 lira kar ediyorlar.

  • Kâr oranları kesinlikle o kadar yüksek olamaz. Altının gram fiyatı bellidir. Buna göre oranla alıp satıp yaparlar. Sadece işin içinden el emeği, gibi faktörleri kar olarak eklemektedirler. Ufak bir miktarda altın alım satımdan karları vardır.

  • Evet doğru 24 ayar olarak satıyor alırken içindeki metali ve ekstra işçiliğide düşüyor ve dolandırılmamaktan bahsediyorlar. Düpedüz dolandırılıyoruz zaten. Günümüzde 1 bileziği al sat yaparak 500 tl gibi büyük bir rakam zarar ediyorsak kimse bana dolandırılmadan demesin. Kuyumcular benim gözümde net dolandırıcıdır. 1 bilezikten 100 200 kazanırsın eyvallah ama 1 haziran 2019 itibariyle bu rakam 500 tl bu nedir ya git bankadan altın hesabı aç çok daha iyi…

  • Evet doğru 24 ayar olarak satıyor alırken içindeki metali ve ekstra işçiliğide düşüyor ve dolandırılmamaktan bahsediyorlar. Düpedüz dolandırılıyoruz zaten. Günümüzde 1 bileziği al sat yaparak 500 tl gibi büyük bir rakam zarar ediyorsak kimse bana dolandırılmadan demesin. Kuyumcular benim gözümde net dolandırıcıdır. 1 bilezikten 100 200 kazanırsın eyvallah ama 1 haziran 2019 itibariyle bu rakam 500 tl bu nedir ya git bankadan altın hesabı aç çok daha iyi…

 4. teşekkür ederim yazınız için. ben şunu öğrenmek istiyorum gelin adayı bileziği hem kullanmak hemde ilerleyen zamanda satıp kâr yapmak isterse nasıl bir tercih yapmalı yani ilerde zarara uğramaması için. birde bilezik alırken 22 ayarmı almalı grammı yoksa ayarmı önemli teşekkürler

  • Altın için şu an da gram altın yatırımı daha ideal bir yatırım olarak görünmektedir uzun vadede. Gram altın olarak bir banka hesabı açmanızı ve buradan birikimlerinizi gram altın olarak tutmanızı öneririm.

 5. Merhaba, ben tam hakim olmak için soruyorum cevap verebilirseniz makbule geçecek benim açımdan. 22 ayar bilezik fiyatı şuan reelde 178 tl, gram altın fiyatı ise 192 tldir. Bugün kuyumcudan 2li burma bilezik almak istediğimde bana hangi baz fiyattan vermesi gerekiyor. Eğer gram altın baz fiyatından almam verekiyorsa satarken de bu fiyatın baz alınması gerekiyor sanırım. Çünkü gram altın dan alıp 22 ayar bilezik fiystından satmam için 1 seneden çok daha fazla beklemem gerek. Bu soruyu sormamın nedeni de şudur; bir kaç kuyumcuya girip 2 li burma bilezik 20 gr fiyatı sorduğumda 2 gün önceki gram baz fiystınolan 194 tl den hesaplama yapıldı. Açıklayıcı bir cevap alabilirsem sevinirim. Şimdiden teşekkürler. İyi günler

 6. 14 ayar bileziklerin hepsinde işçilik geçerli oluyor mu acaba? Almak için gittiğim kuyumcu bana bunlar bilgisayar ile yapılıyor ayrıca işçilik eklenmiyor 22 ayarla cok farkli zararın olmaz demişti ama karar veremedim yine de. Bu doğru mu?

  • 14 ayar bilezikte işçilik mevcuttur. bozdurma durumunda kayıp yaşarsınız. 22 ayar bilezik veya tane altınlar ile yatırım yapmanız daha makuldur

 7. Elinden emeğine sağlık kardeş. Çok faydalı bir bilgi olmuş. günümüzde esnaf kalmadı maalesef herkes katakulle ile iş peşinde 🙁

 8. Hocam faydalı bilginiz için çok teşekkürler. Benim bir sorum olacaktı : Elimizde bulunan bilezikleri kuyumcuda bozdurursak mı yoksa bankada bozdurup gram altına çevirdiklerinde mi daha karlı oluruz? Teşekkür ederim.

 9. Merhabalar aciklama icin cok tesekkurler ben dugun takilarimi kasada muhafaza ediyorum Yukselen faiz oranlari ile bilezikleri bozdurup bankaya atmayi dusunmustum ama.bu gune dek hic altin bozdurmadim Yazinizdan anladigim su Bemim mesela 100 gram 22 ayar bilezigim var ama bozdururken sanki 100 gram degil 91 gram bozduruyorum bu durumda degil mi Ve gram.arttikca kaybımız da artiyor

 10. iyi günler benim en çok merak ettiğim konu ise bugün internette bakıyorum altın alış fiyatı 226.000 satış fiyatı ise 228.220 fakat kuyumcuya gidip bozdurmak istediğimde gramını 207 den almaktadır. bunu neye göre yapmaktadırlar. neden bu fark var.

 11. geçenlerde bilezik gramını araştırırken atasaya da uğradım en pahalı fiyatı onlar vermişti sebebini sorduğumda hiçbir kuyumcu altınını satarken fatura vermez ama biz fatura veriyoruz demişti.

 12. Ben tek kuyumcudan belli zamanlarda 6 bilezik aldım kartlarda gr karışa yazılı yalnız bozdurmaya gittiğimde 17 gr eksik çıktı ben şoktan şoka girdim bu nasıl olabilir allah aşkına kafayı yiyeceğim

  • karta yanlış yazılmış olabilir mi? kaç paraya, kaç liradan, kaç gram bilezik almıştınız, bunu biliyorsanız eksik fazla herşeyi ortaya çıkarırsınız.

 13. kuyumculuk yapan biri olarak.
  günün alış ve satış fiyatları tabelada zaten mevcuttur. milyem hesabı nettir. 910 dan alırız 912 den devrederiz. demekki bunu kötü kullananlarda var ki bu açıklama yapılmış, faydalı olmuş.. bu tip konularda kandıran kendini kandırır. bir malın hakkı neyse odur.

 14. Ben bi kuyumcuya gittim 22 ayar 25 gram bılezık sıparıs ettım ellerınde olmadıgı için bikac gun sonra gelıo alın dedıler parasını 5650 parasını verdık adam ogun dedı zaten bılezık te gram eksık yada fazla olursa ya biz size veririz yada siz bize bizde tamam dedik bugun bilezigi aldım 22 ayar 24.90 gram gelmiş adam eksik geldigi için aradakı farkı 20 tl verdı dogrumu

 15. Merhaba benim 22 ayar 24 gram bilezigim var zarar eder miyim yoksa karlimi olurum bilgilendirimiisniz lütfen

 16. İyi günler oncelikle faydalı paylaşımınız için teşekkürler ve bir sorum olacaktı.. benim tam 70 gr altin bileziğim vardı yani 3 çiftti bunun 2 adeti paftalı burmaydı (15 gr her biri) diğer dördünden biri makarna burmaydı 12 gr.
  Üç tanesi de trabzon model şarnelliydi efendim ben maalesef seri olsun diye hepsini 15 gr lik trabzon model işçiliksiz sarnelsiz bileziğe çevirttim o sıra kuyumcu alış 195 dedi ve tüm bileziklerimi verip 2 çift seri yaptırdım gelen gr 59 küsürlü bi şey üstüne de 1000 tl verdi.. şimdi hesaplıyorum düşünüyorum ama yanlış yaptım değil mi yani satarken zarar olur mu yoksa her zaman zararsız olan burma mı yardımcı olur musunuz? Elimde şuan 22K 59gr dan trabzon model 4 adet bilezik var şarnelsiz satarken ikili ya da üçlü burma gibi olmaz değil mi?

 17. Merhaba,
  Bugun beşibiryerde için kordon almak istedik ve 3-4 kuyumcuya sorduk. Hepsinde 14 ayar vardı. 14 ayar altının gramı 160 lira. 10.10 gram kordona 2600-2500 lira fiyat biçtiler. Normalde gramı 160 liradan 1600 civarı olması gerekiyor bize işçilik var dediler peki 1600 liralık üründe 1000 lira işçilik olması ne kadar dogru?

 18. Slm çok bilgilendirici ve aydinlatici bilgileriniz ıçin teşekkürker size bir sorum olacak kiredi karti ile taksitle altin alip bozdurmak istiyorum borcumu kapatmak icin ne tavsiye edersiniz

  • Merhaba,
   Eğer 24 ayar gram altın ise bugünün fiyatıyla 142 gr x 286 tl = 40.612 tl
   22 ayar altın ise 142 gr x 0,91 x 286 tl = 36.956 tl yapıyor.

 19. Merhaba.
  24 gram 14 ayar bileziğin piyasa verilerine göre 5300 lira gibi bir fiyatı olması gerekiyor. Ama almak istediğim bilezik şekil olarak sade değil hem kelepçeli hemde taşlı ve oldukça gösterişli. Bu bilezikten gram parası mı alınır? yoksa yapılan işçiliğe göre mi para alınır? Para alınırsa en fazla ne kadar olabilir. Teşekkürler.

 20. Merhaba, güzel açıklamalarınız için çok teşekkür ederiz. Sayenizde binbir emekle alınan altınlar heba olmuyor..
  Benim bir sorum olacaktı. Sizce şu anda altın hesabı açarak gram altın birikimi yapmak mı daha mantıklı yoksa işçiliği en düşük 22 ayar bilezik almak mı yoksa 5i 1 yerde almak mı daha mantıklı bir yatırım? 5 senelik süreç için soruyorum, 5 sene içerisinde bozdurmayı düşünmüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir