Kredibilite Nedir, Nasıl Yükseltilir?


Kredibilite Nedir, Nasıl Yükseltilir?

Kredibilite, bankaların finansal geçmişinizi çeşitli sistemler kullanarak değerlendirdiği 0-1000 arası puan verdiği kredi notunuzdur. Yani halk arasında kredi notu olarak bilinen kavramdır. Bu aralık findeks sistemi için 0-2000 puandır. Kredibilite hayatınızın her anında kredi çekme istediğinizde karşınıza çıkacak bir durumdur. Eğer ki güvenilirlik puanınız düşük olursa birçok bankadan kredi çekemeyecek ve maddi zorluklar altında iken daha da zorlanacaksınız. Bu durumdan dolayı da güvenilirlik yani kredi notunuzu olduğunca yüksek tutmanızda fayda vardır. Eğer ki güvenilirlik puanınız düşükse bir an önce yükseltmenin yollarını aramalısınız. Peki, güvenilirlik notu neden düşer?

Kredibilite notunun düşme sebepleri:

Eğer ki kredi ya da kredi kartı kullanıyorsanız ve ödemelerini düzenli olarak yapmıyorsanız güvenilirlik notunuz düşecektir. Kredi ya da kredi kartı asgari tutarını bir gün dahi geciktirmeniz durumunda güvenilirlik notunuz düşecektir.

İcra borcunuz varsa eğer güvenilirlik notunuz düşecektir. Özellikle ipotek altında olan herhangi bir mal varlığınız varsa güvenilirlik notunun düşmesine en büyük sebep bu durum olacaktır.

Maaş kartınızın 3 aydan daha fazla eksi bakiyede olması durumu da güvenilirlik notunuzun düşmesine sebebiyet verecektir.

Kredi kartınıza otomatik ödeme vermiş olduğunu faturanız varsa ve düzenli şekilde ödemiyorsanız bu durum da güvenilirlik notunuzun düşmesine sebebiyet verecektir.

Bunun gibi birçok sebep güvenilirlik notunuzun düşmesine sebep olacaktır. Ve birçok bankadan kredi başvurusu yaptığınız zaman ret cevabı alacaksınız. Bu durumda da maddi olarak daha fazla zorlanacaksınız. Peki, güvenilirlik notu nasıl yükseltilir?

Öncelikle kredi ve kredi kartı borcunuzu bir an önce kapatmanız gerekecektir. Daha sonra ise borcunuzu son ödeme tarihine kadar düzenli şekilde ödemeniz en önemli faktördür.

Eğer ki birden fazla bankaya borcunuz varsa yapılandırarak tek banka altında düzenli ödeme yapmanız güvenilirlik yükseltme de yapabileceğiniz bir işlemdir.

Kredi kartınıza kayıtlı otomatik ödeme talimatı olan faturanız varsa düzenli şekilde ödemek bir başka yapabileceğiniz yöntemdir.

Maaş hesabınız sürekli olarak negatif bakiyede ise bu durumu gidermek kredi notunuzu yükseltecektir.

Kredibilite müşterilerin finansal geçmişi olduğundan dolayı bir anda yükseltilememektedir. 3 yıl önceki borç ödeme alışkanlıklarınıza kadar puanlamaya girebilmektedir. Fakat harcamalara ve ödemelere dikkat edilmesi sonucunda yavaş yavaş da olsa yükselebilmektedir. Faturalarınızı ve kart ödemelerinizi zamanında yapmanız güvenilirlik notunuzun yükselmesini sağlayacak en önemli faktördür.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir