Kredi ve Kredi Kartı Kullanımının Ekonomiye Katkıları Nelerdir?


Kredi ve Kredi Kartı Kullanımının Ekonomiye Katkıları Nelerdir?

Günümüz dünyasında bankalar para ile ilgili her noktada hayatımıza girmiştir. Özellikle ekonomik koşulların zorlaşması ve bireylerin ihtiyaçlarının artmasıyla kredi ve kredi kartları hayatımızın her alanında vardır. Bireylerin tek seferde alamayacağı ürünleri taksitli şekilde almaları ve uzun vadeli ödemeleri; kart kullanımını ve kredi kullanımını artırmıştır.

Kredi ve kredi kartı çalışma sistemi aynı olmaktadır. Banka sizlere belirli bir limit vermekte ve vade zamanında ödenmesini istemektedir. Vade zamanında ödenmeyen borçlara faiz gelmektedir. Bilinçli kullanıldığı takdirde ise hayatı kolaylaştırmaktadır. Peki, kredi ve kredi kartı kullanımının ekonomiye katkıları nelerdir?

  • Öncelikle kredi kartı ve kredi kullanımı ekonomiyi hızlandırmaktadır. Yani kullanıcılarına alışveriş yapma imkanı sağladığı için ekonominin de hareketlenmesini sağlamakta ve ticaretin devamlılığı sağlanmış olmaktadır.
  • Satıcı ile alıcı arasında güven ortamı oluşturmaktadır. Satıcıların hiç tanımadığı ve mağazasına uzak olan yeni müşteriler bulmasını ve bu müşterilere güvenle satış yapmasını sağlamaktadır.
  • Günümüzde e-ticaretin yaygınlaşması ve buna bağlı olarak ödeme sorunu ortaya çıkmıştır. Örneğin online satış yapan e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmak isteyen müşteri, ödemeyi nakit yapma imkanı olmadığı için dakikalar içerisinde kredi kartı ile yapabilmekte ve e-ticaret satışlarının artmasını sağlamaktadır.
  • Kredi ve kredi kartı kullanımının ticarete etkileri nelerdir şeklinde merak edenlerin incelemesi gereken başka bir nokta ise taksitli alışverişin artmasını durumudur. Günlük hayatta almak istenilen ürünün fiyatının fazla olduğu durumlarda nakit olarak gücü olmayan bireyler kredi kartı yöntemi ile taksitli şekilde alabilmektedir. Bu yönüyle de hem müşteriye hem de satıcıya avantaj sağlamakta ticaret hızlanmaktadır.
  • Ev, araba gibi çok yüksek meblağ gerektiren satışlarda da kredi kullanımı ticareti hızlandıracaktır. örneğin 30.000 TL civarında araba almak isteyen bireyin bu miktarı bir anda ödemesi zor olacaktır. Fakat kredi kullanımı ile hayalindeki arabayı alabilecek ve satıcının da ticaretini hızlandıracaktır. Aynı şekilde 240 ay vadeli ev alımlarında da bu geçerlidir.

Sonuç olarak kredi ve kredi kartı kullanımının ekonomiye faydaları nelerdir sorusunun cevabı ticaretin hızlanması ve ekonominin canlanması denilebilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir