Kredi Tutarı ve Faizi Nasıl Hesaplanır ?


İhtiyaç durumlarında bankalardan çekeceğiniz kredilerin tutarını hesaplarken önemsiz gibi görülen birçok ayrıntı aslında kredi miktarsını belirlemenizde oldukça önemli olmaktadır. Eğer ki bankalardan çekeceğiniz kredinin miktarını belirlerken ayrıntılara dikkat etmezseniz kredi ödemelerinde zorlanacaksınız ve fazladan faiz ödemek zorunda kalacaksınız. İşte bu gibi nedenlerden dolayı da çekeceğiniz kredi miktarını ve ne kadar ödeyeceğiniz konusunu ayrıntılı şekilde hesaplamalısınız.

Kredi tutarını hesaplama için dikkat edilmesi gereken önemli hususlar şu şekildedir:

Çektiğiniz kredinin faiz oranı:

Çekilen kredinin faiz oranı kredi tutarını belirleme de oldukça önemlidir. Çünkü faiz oranı, dosya masrafı da eklendiği zaman anapara üzerine oldukça fazla ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bundan dolayı da hangi vade de ne kadar faiz ödeyeceğinizi iyi hesaplamanız gerekmektedir. Faiz hesaplamasını bankanıza yaptırabileceğiniz gibi kendiniz de hesaplayabilirsiniz.

Faiz hesaplama formülü:

Aylık ödeme tutarı:( Anapara x faiz oranı)/(1-(1/(1+ faiz oranı)))

Şeklinde hesaplanmaktadır. Biraz karışık gibi görülse de bankaya gitmeden evinizde rahat şekilde yapabilir ve bankadan kredi çekerken faiz oranı hakkında biraz gibi sahibi olursunuz.

Gelirinize göre ne kadar kredi çekebileceğinizin öğrenilmesi

Kredi notunuz yüksek ve finansal geçmişiniz iyi ise yani yeni bir kredi çekmek için herhangi bir sorun teşkil etmiyorsanız kredi tutarını belirlemek için yapmanız gereken ikinci adım ne kadar kredi çekebileceğinizdir. Bankaların çağrı merkezlerini arayarak ya da banka şubelerine giderek bu durumu öğrenebilirsiniz. Fakat kendiniz belirlemek istediğiniz de de oldukça kolay yolu vardır. Genel olarak bankalar müşterilerinin gelirlerinin 2/3 ü kadar kredi kullanma imkânı vermektedir. Yani sizsin aylık geliriniz 3000 TL şeklinde ise sizlere 2000 TL şeklinde kredi imkânı sağlamaktadırlar. Tabii ki bunu senelik kazanca göre belirleme durumları da vardır.

İhtiyaçların tespiti

Kredi tutarının hesaplanmasında önemli başka bir nokta ise ihtiyaçların belirlenmesi durumudur. Kredi başvurusunda bulunulmadan önce ihtiyaçların tamamı tespit edilmeli ve o şekilde kredi çekme talebi olmalıdır. Aksi halde bankaya düzenli ödeme yapayım derken başka bir borcunuz da ya da ödemeniz de çıkacağı için birden fazla yere ödeme yapmak zorunda kalacaksınız. Bu durumda da bankaya olan borcunuzu zamanında ödeyemeyecek ve zorlanacaksınız. Çekmiş olduğunuz kredinin bir faydasını göremeyeceksiniz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir