Kredi Sicili Nedir?


Bilindiği üzere, bankalardan kullanmış olduğumuz kredili ürünlerin bir son ödeme tarihi bulunmaktadır. Kredi kartlarında ayın belirli günlerinde gerçekleşen hesap kesim tarihi ile, kredi ürünlerinde ise sözleşmede yer alan ödeme tarihleri geçerli olacaktır. Eğer bu tarihler içerisinde ödeme yapılmaz ise, bankalar tarafından önce kısa mesaj ve mail yolu ile uyarılır, ardından da banka görevlileri tarafından aranırsınız. Bu aşamada ise herkes tarafından merak edilen kredi sicili nedir konusu ortaya çıkacaktır. Çünkü, banka temsilcisi sizi aradığı zaman, eğer ödemeniz gerçekleşmez ise bu durumda kredi sicilinizin olumsuz bir şekilde etkileneceğinden söz edecektir. Genellikle banka müşterileri bu uyarıyı kredi notlarının düşürüleceği şeklinde anlasa da durum bu kadar basit değildir.

Kredi sicili nedir konusuna bakacak olursak, bankalar ile olan ilişkilerinizin kayıt altına alınmasını ve bu kayıtların da Merkez Bankası tarafından beş yıl boyunca saklanması anlamına gelecektir. Beş yıl boyunca saklandıktan sonra ise, bankalar yine bu bilgilerinize ulaşabilecektir. Çok yüksek tutarlarda olmasa bile borcunuzu ödemez ve bu ödememe işlemini üç ay boyunca tekrar ederseniz, banka müşterilerinin asla karşılaşmak istemeyecekleri bir durum olan idari ve yasal takip süreci başlatılacaktır. Bu süreç, kişilerin kredi notlarını en düşük seviyelere kadar düşüren ve neredeyse beş yıl boyunca da hiçbir bankadan yeni bir kredi ya da kredi kartı alınamaması durumlarını ortaya çıkarmaktadır.

Yasal takip süreci, genellikle 90 gün boyunca ödenmeyen borçlarınızın ardından ortaya çıkacaktır. Bankalar, bu süreci başlatmadan önce müşterilerine hatırlatma yapmak ve ödemenin aynı gün içerisinde yapılması halinde dosyaların avukatlara teslim edilmeyeceği konusunda teklifte bulunacaktır. Fakat, borçlu olan bireyler bankalardan gelen telefonları genellikle açmadıkları için, yasal takip sürecine girdiklerini ancak bankalara gittiklerinde ya da kredi kartları ile ATM noktalarında işlem görmek istedikleri zamanda öğrenecektir. Eğer yasal takip sürecine girerseniz, ATM noktalarında yapacağınız işlemlerde hiçbir şekilde kartınız sizlere iade edilmeyecek ve borç ödemelerinizi de internet bankacılığı ya da mobil bankacılık işlemleri üzerinden yapmanıza imkan tanınmayacaktır. Kredi sicili nedir konulu bu makalemizde, hem tanımlar hem de bu süreç hakkında sizlere bilmeniz gerekenleri anlatmış bulunuyoruz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir