Kredi Notunun Sıfır Olması


Bankalar müşterilerine değişik isimler altında kredi imkânları sunmaktadır. Bu kredilerden faydalanabilmek içinde ön başvuruda bulunmanız gerekecek. Bu durumda da bankalar geçmiş dönemlere ait olan kredi ödemelerinize, kredi kartı ödemelerinize ve borç durumunuza bakarak sizlere olumlu yâda olumsuz bir cevap verecektir. Eğer ki kredi başvurunuza olumsuz cevap geliyorsa kredi notunuzun düşük olması ya da kredi notunuzun sıfır olmasından dolayı gelmiştir. Kredi notunun sıfır olması durumu ise daha önceden bankalardan herhangi bir işlem yapmadığınız anlamına gelmektedir. Yani kredi kartı kullanmama, ek hesap kullanmama ve kredi kullanmama anlamına geliyor. Bu durumda ise bankalar sizler hakkında hiç bir bilgi bulamadığı için kredi başvurunuza şüphe ile bakacak ve olumsuz yanıt verecektir. Bankaların gelir kaynaklarının en büyük bölümü kredi kullanımı olduğu düşünülürse bu durumda kendilerini riske atmak istemeyeceklerdir. Bundan dolayı da kredi başvurunuzu ret edeceklerdir.

Kredi notunun sıfır olması sadece bundan dolayı olmayabilir. Kredi notunuzun sıfır olma durumunun sebepleri şu şekildedir:

Kredi kartının ya da çekilmiş olan kredinin zamanında ödenmemesi durumu

Daha önce kullanmış olduğunuz kredinin zamanında ödenmemesi durumu da kredi puanınızı düşüren ve bir süre sonra sıfır olmasına sebep olan bir sebeptir. Kredi borcunuzun taksidi ya da kredi kartının askeri tutarda dahi ödenmemesi durumu kredi notunuzun hesaplanmasında %35 civarında etkisi olacaktır. Borcunuzu 2 gün bile geç ödeseniz kredi notunuzun düşmesine sebebiyet verecektir.

Borç durumunuz

Bankalar kredi başvurularında kredi vereceği müşterilerinin mevcut borcunu araştırmaktadır. Eğer ki borcunuz çok fazla ve siz zamanında ödeme yapmıyorsanız kredi notunuz oldukça düşük olacak ve bazı durumlarda da kredi notu sıfır olarak görülecektir. İşte bu durumdan dolayı da bankalar sizlere kredi başvurusunda ret cevabı verecektir. Borç durumunuz kredi notunuzu %24 şeklinde etkilemektedir. Mevcut olan borç durumunuz hesaplanarak gelir seviyeniz ile karşılaştırılır. Eğer ki gelir seviyeniz yeni krediyi karşılamıyorsa sizlere ret cevabı verecekler ve bu ret cevabı sizlerin kredi notunuzu düşürmeye neden olacaktır.

Ret cevabı sonrasında farklı bankadan kredi başvurusu

Eğer ki bir bankadan ret cevabı almışsanız ve başka bankaya kredi başvurusunda bulunmuş iseniz bu durumda kredi notunuzu düşürecek ve kredi notunun sıfır olmasına sebebiyet verecektir. Bir bankadan ret cevabı alınca en az 6 ay beklemelisiniz ve başka bankaya o şekilde kredi başvurusunda bulunmanız gerekecektir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir