Kredi Notum Yüksek Ne Kadar Kredi Çekebilirim?


Kredi Notum Yüksek Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Merak edilen bir konuya daha sıra geldi. Bu sefer sizlere kredi notu ile alakalı olarak farklı ve daha öncesinde hiçbir yerde paylaşılmamış olan bir bilgi vereceğiz. Eğer kredi notunuzla bankaların vereceği kredi arasındaki bağı araştırmak veya bilgi edinmek istiyorsanız bu konuyu kesinlikle kaçırmayın. Daha doğrusu kredi çekmek isteyen kişiler bu konu içerisinde yer alan bilgilerle kredi çekerse daha iyi olur.

Kredi notu bir kere ülkenin içindeki bulunduğu duruma göre değişkenlik gösterebilir. 1500 ila 2000 arasındaki kredi notları genelde hep yüksektir ve bu kredi notlarına her zaman kredi çıkmaktadır. Ama unutmayın; ‘’Sadece kredi notuna bağlı kalarak size kredi verilmez.’’ Kredi notunun haricinde sizden diğer ek bilgileri isterler. Yani maaşınızın olup olmadığını, ne iş yaptığınızı, sigortanızın bulunup bulunmadığını vs. bunların hepsini belgelemenizi isterler. Eğer bunlar yoksa size kredi biraz zor verilir. Kredi notuna bakarak bir ihtimal belki sadece kredi kartı istenilebilir.

Kredi notu ile kredi arasında aslında bir bağ yok. Kredi notunuz sizin ne kadar kredi çekebileceğinizi belirleyemez. Nedeni ise; ‘’Kredinin sadece bankanın insiyatifinde olduğu için.’’ Yani banka ne kadar isterse o kadar kredi verir. Eğer maaşınız yüksekse, sigorta primleriniz yüksek bir şekilde yatıyorsa ve kredi notunuz yüksekse istediğiniz miktarda her banka size kredi verecektir. Fakat kredi notunuz yüksek, maaşınız kredi notunuza göre düşük, sigorta primleriniz ondan daha düşük bir şekilde yatıyorsa burada banka devreye girer ve sizin istediğiniz kredi miktarını vermeyebilir. Örnek vermek gerekirse; ‘’1400 TL’e çalışan birisinin kredi notu isterse 2000 olsun bu kişiye verilebilecek olan en fazla kredi yani ihtiyaç kredisi 10 bin ila 30 bin arasında değişir.’’ Diğer kredilerde farklı prosedürler olduğu için farklı farklı şeyler baz alınarak ilerlenir. Bütün olay yukarıda anlattığımız gibi. Ne kadar kredi çekebileceğinizi siz veya kredi notunuz değil. Maaşınız ve banka belirler. Banka size belirli limitler dahilinde kredi vermek zorundadır. Tüm maaşınızı asla krediye veremezsiniz. Bankalara bu durumu sormanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir