Kredi Notum Türkiye Ortalaması Altında


Kredi Notum Türkiye Ortalaması Altında

Findeks veya farklı bir kredi notu sorgulama sitesinden kredi notunuzu sorguladığınızı varsayalım ve karşınıza sorguladıktan sonra ‘’ Kredi Notum Türkiye Ortalaması Altında’’ gibisinden bir yazı çıktığını düşünelim. Bu yazı ne anlama geliyor? Bu yazını anlamı nedir? Eğer bunu merak ediyorsanız sizlere aşağıda açıklayacağız.

Bu yazı bir nevi sizin geçmişinizde borçlarınızı düzgün bir şekilde ödemediğinizi, borçlarınızın gecikmeye düştüğünü belirtir. Eğer borçlarınızı düzgün bir şekilde yani zamanında ödemiş olsaydınız bu yazıyla karşılaşmak yerine ‘’Kredi notunuz ortalamanın üstünde’’ Diye bir yazıyla karşılacaktınız. Fakat yukarıda da dediğimiz gibi zamanında yaptığınız hatalardan dolayı ve borçlarınızdan dolayı bu yazıyla karşılaşıyorsunuz. Bu yazının bize ne gibi bir zararı var?

Bu yazı değişkenlik gösterebilir. Kredi notu puanı normalde 1900 veya 2000 üzerinden değerlendirilir. 1000’in altında olan kişiler risk içermektedir. 1000’in altında bir puana sahipseniz bankalarınızla aranızın kötü olduğunu bir nevi temsil eder. Yani borçlarınızın aksamaya uğraması nedeniyle bir daha o bankalarla biraz zor çalışabileceğinizi düşünebilirsiniz. Düşünmekte haklısınız zira bu doğru bir karar. Sadece o banka değil. Çünkü kredi notu genel bir şeydir ve bir banka size kredi vermeden önce mutlaka kredi notunuza göz ucuyla bir bakar. Eğer kredi notunuz düzgün değilse bankalar sizinle çalışmak istemeyebilir. Yine de bu durum bazen değişkenlik gösterebiliyor ve aynı zamanda bu durum bankaların insiyatifine bağlıdır. Eğer borçlarınızı geçmişte düzgün bir şekilde ödemiş olsaydınız bu yazıyla hiçbir zaman karşılaşmayacaktınız ve herhangi bir bankadan istediğiniz kadar kredi çekebilecektiniz. Bu durum sadece krediyi değil. Aynı zamanda kredi kartınızı da fazlasıyla etkiliyor. Yani bundan sonraki dönemler içerisinde size kredi kartı da verilmeyebilir. Eğer borçlarınızı ödemeye devam etmezseniz karşılaşacğınız şey kara liste durumudur. Kara listeye girdikten sonra belki de hiçbir banka size kredi vermeyecek. Ki bu durum her zaman böyle oluyor. Kara listeden çıkabilmeniz için devletin kredi sicil affı çıkartması gerekmektedir. Bundan sonraki dönemlerde daha iyi bir şekilde hatalarınıza odaklanırsanız bir daha yapmamayı tercih edebilirsiniz. Şimdilik bu durum için yapabileceğiniz tek şey borçlarınızı ödemektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir