Kredi Notu Sorgulama


Bankacılık işlemlerinden hiçbir şekilde kısıtlanmaya uğramak istemiyorsanız, bilmeniz gereken bazı önemli bilgiler vardır. Bunlardan ilki de hepimizin bildiği bir durum olan kredi notunuzun kaç olduğudur. Bankalardan herhangi bir işlem yapmadan önce kesinlikle sorgulamanız gereken kredi notunuzu, isterseniz çalışmış olduğunuz bankanın hizmetleri ile, isterseniz de Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmuş olan Findeks sistemi üzerinden takip edebilirsiniz. Kredi notu sorgulama işlemi için de, hangi platformda olursanız olun, birkaç farklı şekilde işlem göreceğinizi bilmelisiniz. Bunlarda ilki TC kimlik numaranız ile yapacağınız sorgulama işlemidir. Bilindiği üzere, Findeks sistemine girdiğiniz zamanlarda hem üye olarak hem de ana sayfada bulunan sorgulama formunu doldurarak işlem yapabiliyorsunuz. Eğer, Findeks sistemine üye olursanız, yaptığınız sorgulama işlemleri hesabınızda kayıt altına alınır ve bir sonraki sorgulama işleminde takip edebilmeniz için tutulur. Bu sayede, kredi notu sorgulama işleminin ardından doğru adımlar atıp atmadığınızı da anlamanız kolaylaşacaktır.

Kredi notunuzu Findeks üzerinden sorguladığınız zaman, sorgulama işlemi ücretini de kredi kartınızdan ya da banka hesap kartınızdan ödemelisiniz. Çünkü, ödeme işlemi yapılmadan kredi notunuzun hangi aralıkta olduğu sizlere gösterilmeyecektir. Bununla birlikte, kredi notu sorgulamak için başvuracağınız bir diğer yol, cep telefonlarından kısa mesaj atarak mümkün olmaktadır. Bunun için, Türk Telekom, Vodafone ya da Turkcell abonesi olup olmamanız önemli değildir. Tek yapılması gereken, TC kimlik numaranızı ve adınızı tuşlayarak 1122’ye kısa mesaj göndermektir. Eğer faturalı hat kullanıcısıysanız, sorgulama ücreti güncel dönem faturanıza eklenecektir. Fakat, faturasız hat kullanıcıları böyle bir işlem yapacaksa, lira hesaplarında en az 10 liralık bir harcama bedeli olması gerekmektedir.

Kısa mesaj ile sorgulama işlemi yaptığınız zaman, kredi notunuzun yanı sıra, Findeks tarafından özel bir şekilde hazırlanan Findeks Risk Raporu’da cep telefonunuza kısa mesaj yolu ile gönderilecektir. Bu raporda, kullanmış olduğunuz kredi kartı ya da kredi ürünlerinde ne gibi gecikmeler olduğu, hangi aylarda gecikmeler yaşandığı, idari takip sürecine girilip girilmediği gibi önemli bankacılık durumlarına erişebileceksiniz. Bu sayede de, ödemelerinizdeki düzensizliklerin, kredi notunuzda ne gibi sonuçlar doğurduğunu en kısa sürede görebileceksiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir