Kredi Notu Puanı Nasıl Yükseltilebilir?


Kredi Notu Puanı Nasıl Yükseltilebilir?

Kredi puanı, bankalardan kredi almak için elde etmeniz gereken daha doğrusu yüksek bir puan siciline sahip olmanızı gerektiren bir değerlendirmedir. Kredi notu puanlarınızın yüksek olması halinde bankalardan kredi alma ihtimalinizin daha yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Ancak vatandaş kredi puanının ne demek olduğunu ve buna bağlı olarak da kredi puanlarını nasıl yükseltmeleri gerektiği konusunda pek çok soru sormaktadırlar. Bu konuya herhangi bir cevap verecek olursak kredi puanlarını yükseltmenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Bunun da en büyük şartı elbette bankalarla ilgili olan ödemelerinizi düzgün şekilde yapmanız olacaktır. Kredi notu puanları zaman içerisinde bir grafik halinde yükselebilir ya da tam aksine düzgün ödeme yapmazsanız düşebilir.

Kredi puanını yükseltmek isteyen kişilerin bankalar ile alakalı ilişkilerinde dikkat etmeleri gerekmektedir. Kredi puanlarını yükseltmenin en önemli yolu var olan ödemelerinizi zamanında önce yapmak olarak yorumlanabilmektedir. Ancak, ödemelerinizi, asgari ödeme tarihinden daha önce yapmanız halinde ise, puanınız daha da yükselecektir. Bankaların kredi vermeleri için elde etmeniz gereken kredi puanı sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Zira bankalar kredi puanlarını zaman zaman belirli kampanyalar dahilinde aşağı çekebilmekte, ya da zor durumlarında daha fazla zarar etmemek amacıyla yükseltebilmektedir. Bu sebepten ötürü bankalar ile işlem yapacaksanız kredi puanlarınızı her dönemde yüksek tutmaya çalışmanızda fayda bulunuyor. İkinci bir yükseltme planı ise bankalardan alışveriş yapmanız ve kredi puanı kullanmanız olacaktır. Bankalara vereceğiniz düzenli fatura ödeme talimatları da kredi notunuzu yükseltmede sizlere fayda sağlayacaktır.

Kredi puanını yükseltmenin şartlarından birisi de hiç kuşkusuz ki ihtiyacınız olandan daha fazlasına kredi başvurusu yapmamanız olacaktır. Ödeme gücünüzden daha yüksek bir krediye başvurduğunuz zamana, bunun faiziyle birlikte bankaya geri ödemesini vaktine yapamazsanız, kredi puanınız düşecek ve siciliniz kötü etkilenecek demektir. Bu sebepten ötürü, bankalardan kredi almak istiyorsanız mümkün olduğunca düşük faizli ve ihtiyacınız tutarında kredi almanız gerekmektedir. Kredi puanınızı düzenli olarak Findeks adı verilen uygulamadan takip etmek mümkündür. 9 TL gibi bir ücrete, bankaların cep şubesi uygulamalarından da kredi puanınızı öğrenebilir ve daha sonra ise kredi puanınızı yükseltmek için yapmanız gereken planı hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Eğer kredi puanınız düşükse kredi başvurusunu başka başka bankalara yapıp şansınızı denemeyiniz. Her alacağınız ret cevabı ile kredi notunuz daha da aşağı seviyelere inebilir.


“Kredi Notu Puanı Nasıl Yükseltilebilir?” için 2 yanıt

  1. Kredi puanı yükseltme taktikleriniz için teşekkür ederim. Ev kredisi çekeceğim inşallah kredi notum bir an önce yükselir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir