Kredi Notu Nedir?


Bankacılık işlemlerine başvuran kişilerin karşısına defalarca kez çıkmış olan kredi notu kavramı, sadece rakamsal bir ifadeden değil, kişilerin maddi açıdan oluşabilecek ihtiyaçları açısından da birçok anlam ifade etmektedir. Çünkü, gerek gündelik ihtiyaçlarımız için gerekse de hayallerimizi gerçekleştirebilmek için bankalara başvurarak, finansman desteği almaktayız.

Peki, bu kadar önemli olduğundan bahsettiğimiz kredi notu nedir ya da neden bu kadar önemlidir, şimdi bu soruların cevabına bakalım. Öncelikle, kredi notu ile ilgili kısa bir tanım yapmak gerekecektir. Bu not, ülkemizdeki tüm bankalar tarafından görülebilecek bir sistem üzerinde kayıt altına alınmaktadır ve bu notlar belirli algoritma kuralları ile doğru orantılı olarak Kredi Kayıt Bürosu incelemeleri ile belirlenmektedir.

Kredi notu nedir konusunda ilave edilmesi gereken diğer bir husus ise, not aralığıdır. Birkaç farklı sistem üzerinden sorgulama yapacağınız kredi notunuz, rakamsal açıdan bir değer ifade ederken, bunun yanı sıra, kredi çizelgesinde de belirli değerler arasında yer almaktadır. Bu çizelgede, kredi notlarınız 0 değeri ile başlamakta, üst sınır olarak da 1900 değerine kadar yükselebilmektedir. Fakat, sizin kredi notunuzun hangi değerde olduğundan çok, bu çizelge içerisinde hangi değerler aralığında olduğu önemlidir. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz.

  • 0 – 799: Çok Riskli Grup
  • 800 – 1299: Orta Riskli Grup
  • 1300 – 1466: Az Riskli Grup
  • 1500 – 1699: Güvenilir Grup
  • 1700 – 1900: En Güvenilir Grup

Görüldüğü üzere, kredi notunuz hangi aralıkta yer alıyorsa, bankanız o gruba göre sizlere hizmet verecektir. Kredi notu nedir konusunda, bu açıklamaların ardından kredi notunuzu hesaplarsanız, bankanın sizlere ne gibi ilgi göstereceğini de net bir şekilde anlayabilirsiniz.

İlk aralık olan  0 ve 799 aralığı, bankaların kesinlikle güvenmediği müşteri grubudur. Bu kişiler geçmiş dönemdeki borçlarını zamanında ödemediği için banka sicillerinde zarar görmüş, idari ya da yasal takibe girmiş kişilerdir. Bununla birlikte, eğer kişiler az riskli grupta yer alıyorsa, bankalar muhtemelen kredi kartı ya da kredi kullanımına izin verecektir. Ama, bilinmesi gereken diğer bir konu ise orta riskli gruptur. Bu aralıkta yer alan kişiler, kefilleri olmadan işlem yapmaları pek mümkün olmayacaktır. Bu sebepten dolayı kredi notunuz düşükse öncelikle kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu yükseltme yollarına bakmanız gerekmektedir. Zira kredi notu düşük olan bireylerin kredi başvurusu ret cevabı alacak bunun sebebinden dolayı kredi notları daha  da düşecektir !


“Kredi Notu Nedir?” için 2 yanıt

  1. Kredi notu kredi çekmek için gerçekten önemli bir rol oynamaktadır. Kredi notunuzun yüksek olması için kredi kartı ödemelerinizi veya çektiğiniz kredilerin ödemelerini düzenli yapmanız gerekmektedir. Böylelikle kredi notunuz düşmeyecek hatta zamanla yükselişe geçecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir