Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?


Günümüzde insanlar ekonomik zorluklar nedeni ile bankalardan kredi çekmek durumunda kalmaktadırlar. Hal böyle olunca da bankalara yeni bir kazanç kapısı açılmaktadır. Fakat birçok müşterinin kredi notu düşük olması nedeni ile kredi çıkmamaktadır. Ve zor durumlarda çekilmek istene kredi çıkmayınca ekonomik sorunlar daha fazla büyümektedir.

Kredi notu; bankaların müşterilerin geçmiş dönemdeki indeks puanı, finanssal durumu gibi durumları değerlendirerek elde ettikleri güvenilebilirlik sayısıdır. Yani geçmiş dönemdeki finansal durumlarınız incelenerek bankalar sizlere 0 ile 1000 arasında puan vermektedir. Fakat bu puan kredi kartı aidat ödemesi, çekilen kredinin ödenmemesi, kayıtlı faturaların zamanında ödenmemesi durumu gibi durumlardan etkilenmekte ve düşmektedir.

Kredi Notu Neden Düşer?

  • Kredi kartınızın aidatının zamanında ödenmemesi
  • Kredilerin vadelerinin ödenmemesi
  • Kredi çıkmadığı halde ikinci kez kredi başvurusunda bulunulması
  • Otomatik ödeme talimatında bulunan faturaların ödenmemesi

Gibi durumlardan dolayı kredi notunuz düşecektir. Kredi notunuz düştüğü içinde yeni kredi talepleriniz olumsuz değerlendirilecektir. Fakat yapılacak birkaç çalışma ile kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Borçlarınızı yapılandırma

Birden fazla bankaya borcunuz varsa ve her ay borcunuz olduğu bankalara yeterince ödeme yapamıyorsanız bu durum kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır. Bu durumda yapabileceğiniz şey bir bankaya giderek Borcularınızı yapılandırmak istediğinizi belirterek borçlarınızın tamamınızı kapsayacak olan yeni bir kredi çekmektir. Borçlarınızı kapatacaksınız ve artık tek bir yere borcunuz olacaktır. Daha sonra yeni kredi borcunuzu taksitler halinde aksatmadan ödeyerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Limiti düşük kredi kartı kullanımı

Borçlarınızı yapılandırdıktan sonra kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gereken ikinci bir aşama ise limiti düşük bir kredi kartı kullanımı olacaktır. Limiti düşük olduğu için ödeyebileceğiniz askeri tutar olacaktır. Askeri tutarı gününde ve zamanında ödeyerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Faturayı kredi kartına otomatik ödeme talimatı yapmak

Aylık az miktarda gelen bir faturanızı kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı yapmanız da kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır. Fatura miktarı az olduğu için düzenli şekilde ödeyebilirsiniz. Bu durumda da bankanız sizlerin düzenli ödeme yaptığınızı görecektir. Sadık müşteri olarak değerlendirilmeye başlanacaksınız. Kredi notunuzda yavaş yavaş yükselecektir.

Kredi notu yeni krediler çekmek istediğinizde en fazla karşınıza çıkan etmendir. Bundan dolayı da mümkün olduğunca kredi notunuzu yüksek tutmaya çalışmalısınız.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir