Kredi Notu Kaç Yılda Düzelir Temizlenir?


Kredi Notu Kaç Yılda Düzelir Temizlenir?

Kredi notu bankalarla çalışacak olan kişiler veya bankayla çalışan kişiler için kritik bir öneme sahiptir. Zira kredi notu günümüzde çok fazla kullanılıyor ve bazı kurumlar size bir şeyleri satarken, bankalardan kredi çekeceğiniz zaman direkmen kredi notunuza göz atılıyor. Kredi notunuzun düşük olması, zedelenmiş olması büyük bir soruna neden oluyor. Peki, bu kredi notu nasıl düzelecek? Kredi notu kaç yılda temizleniyor?

Şimdi bir kredi notunun düşük olması var. Birde kredi notunuzun tamamen yok olup kara listeye dahil olmuş olmanız var. Bu 2’si arasında büyük bir çizgi var. Birisi bir şeyleri düzeltebileceğiniz anlamına gelirken birisi de artık her şey için çok geç demek. Kredi notunuzun yükselebilmesi veya yeniden yukarı seviyelere çıkabilmesi için borçlarınızı düzgün bir şekilde ödemeniz gerekir. Ne kadar çok borcunuz varsa kredi notunuz buna bağlı olarak eksiye iner. Bu borçları ödediğiniz zaman yukarıya çıkar ve tamamını kapattığınız zaman normal seviyesine geri döner. Yani 1 yıl, 2 yıl veya 10 yıl kredi notunuzun geri düzelmesi için beklemenize gerek yok. Borçlarınızın tamamını öderseniz anında düzelir. Diğer şey ise kredi notunuzun tamamen yok olup kara listeye dahil olmuş olmanız. Bu çok riskli bir şeydir ve bir daha asla bankalarla çalışamayacağınız anlamına gelmektedir. Bunun düzelmesi biraz zordur fakat yine de birkaç ihtimal var.

Kredi notunuzun ve sizin kara listeden çıkmanız için size yardımcı olacak olan hükümettir. Hükümetin ve devletin şuanki milletvekillerinden bir kaçı kredi sicil affı için meclise bir önerge sunar. Meclis tarafından bu kabul edilir. TBMM onar ve daha sonra kredi sicil affı gündeme gelerek sizin kara listeden çıkmanız sağlanır. Yani sizin kara listeden çıkıp kredi notunuzun düzelmesi için ilk önce hükümetin ve milletvekillerinin devreye girmesi gerekir. Daha sonra TBMM’nin de bu önergeyi onaylayıp gündeme getirmesi beklenir. Bunlar olduktan sonra kara liste çıkarsınız ve tekrardan bankalarla çalışabilir, kredi ve kartı kullanabilir hale gelirsiniz. Maalesef bunlar olmak zorundadır. Eğer olmazsa dediğimiz gibi her şey aksine işler.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir