Kredi Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?


İhtiyaçların artması ve nakit arayışları nedeni ile günümüzde insanlar bankaların yolunu tutmaktadır. Artan ihtiyaç ve kazanılan paranın yetersiz olması durumu bankalardan kredi kullanılmasını zorunlu hale getirmiştir. Ülkemizde birçok insanın askeri ücret ile geçindiği düşünüldüğünde kredi kullanımı ve kredi kartı oldukça öneme sahip olmaktadır. Fakat nakit sıkıntısını gidermek ve bir nebze olsun rahatlamak için çekilen krediler kullanımı sırasında dikkat edilmemeleri nedeni ile birçok kişiyi zor duruma düşürmektedir. Çekilen kredinin kullanımı ya da kredi kartlarının kullanımında dikkat edilmesi gerekilen bazı durumlar vardır. Bu durumlar şu şekilde olmaktadır:

Kredinin ya da kredi kartının İhtiyaç Durumunda Kullanılması

Çekilen kredinin ya da kullanılan kredi kartlarının ihtiyaç durumunda kullanılması önemlidir. Çünkü gereksiz yere kullanılan limitler nedeni ile çekmiş olduğunuz kredinin esas amacına hizmet etmesini engellemiş olursunuz. Bu durumda da hem ihtiyacınız giderilmemmiş olacak hem de banka ya faizi ile birlikte yeni bir borçlanma yapmış olacaksınız. Borcunuz bir yere var iken iki yere olmuş olacaktır.

Gereksiz Masraflardan Kaçınma

İster kredi kartı kullanın isterseniz de yeni bir kredi çekin limitinizi asla gereksiz masraflar için kullanmayınız. Özellikle zor durumda olduğunuz zamanlarda tasarruf yapmanız gerekirken siz daha fazla harcarsanız borcunuz bir süre sonra ödenmez hale gelecektir. Siz kredi çekerek rahatlamayı amaçlarken bir süre sonra daha zor duruma düşeceksiniz. Bu durum sonucu da kredi vade borcunu ödeyemeyecek ve kredi notunuzu düşüreceksiniz.

Kredi Çekerken Kredi Miktarını İyi Belirleyin

Kredi kullanırken nelere dikkat etmeliyiz sorunsun başka bir cevabı ise birçok insan kredi başvurusu yaparken ne kadar çekeceğini tam olarak bilmemektedir. Bu durum sonucunda da ya çekmiş olduğu kredi borçlarına yetmemekte ya da fazla çekmektedir. Her ikisi de daha sonra olumsuz bir durum oluşturacaktır. Eğer ki ihtiyaçlarınızı karşılayacak miktarda kredi çekmemişseniz ihtiyaçlarınız kapanmayacak ve yine sıkıntıya düşeceksiniz. Bu seferde başka bir kredi daha çekmek isteyeceksiniz. Hem kredi notunuz düşecek hem de ikinci krediye de dosya masrafı ödeyeceksiniz.

Zamanında ödeme yapın

Kredi kullanırken dikkat edilmesi gereken başka bir nokta ise ödemeleri zamanında yapmanız durumudur. Eğer ki çekmiş olduğunuz kredinin vade ödemesini zamanından sonra yaparsanız kredi notunuz etkilenecek ve düşecektir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir