Kredi Kartlarınıza Aidat Ödemekten Kurtulabilirsiniz


Kredi Kartlarınıza Aidat Ödemekten Kurtulabilirsiniz

Kredi kartı kullanımı çağımızda en yüksek seviyelere ulaşmış durumda. İnternetin hayatımızda ki yerini göz önünde bulundurduğumuzda kredi kartı kullanımı kaçınılmaz seviyelere gelmiş durumda. Online alışveriş siteleri, online fatura tahsilatları, taksitli ödeme koşulları vatandaşı kredi kartı kullanımına iten etkenler arasında yer almaktadır. Kredi kartı kullanımının bu seviyelere gelmesi de bankaların iştahını kabartmaktadır. Bazı bankalar 6 (altı) aylık dönemlerde bazıları ise yıllık olarak kullanıcılardan kredi kartı aidatı almaktadır. Kredi kartı aidatı ödemekten yasal olarak kurtulabilirsiniz. Önemli olan bu haklarınızı bilmek ve bu haklarınızı kullanarak kredi kartı aidati ödemekten kurtulmak ya da geriye dönük ödediğiniz aidatları geri almayı bilmektir.

 

Yasal Haklarınız ile Kredi Karı Aidatı Ödemekten Kurtulun

Tüketici şikâyetleri arasında üst sıralarda kendine yer bulan kredi kartı aidati ödeme zorunluluğu ortadan aslında kalkmış durumda. Ekim 2014 (iki bin on dört)’te yapılan yasal düzenleme ile kredi kartı aidati ödemekten kurtulabilirsiniz.

Gündelik hayatımızda alışverişlerimizde nakit yerine daha çok kredi kartı kullanmaktayız. Yapılan araştırmalara göre kredi kartı sahibi 22 (yirmi iki) milyon kişinin birden fazla kartını hesaba katarsak 59 (elli dokuz) milyon adet kredi kartı var. 59 (elli dokuz) milyon adet kredi kartı demek 59 (elli dokuz) milyon kişiden kredi kartı aidatı kesilebilir demektir. Bu durum tüketicilerin canını oldukça yakmaktadır. Banka zaten benim kullandığım karttan para kazanıyor birde üzerine benden kredi kartı için ücret kesiyor şeklinde şikâyetler ile kredi kartlarını iptal ettirmek isteyen vatandaşların sayısı da oldukça fazla. Ekim 2014 (iki bin on dört) itibari ile yapılan yasal zemin ile kredi kartına ödenen yıllık abonelik ücretinden kurtulabilirsiniz.

 

Kredi Kartı Aidatı Yasal Zemin Kazandı

Kredi kartı aidatının iadesi için yargıtaya kadar uzanan davalar bir sonuç getirmedi. Hatta sonuç tüketicinin aleyhine bile sonuçlandı. Bu durumdan sonra tüketici acaba mahkeme masrafları üzerime kalacak mı diye dava açmaya bile korkar duruma geldi.

 

Hangi Hallerde Kredi Kartı Aidatı Alınmaz?

1- Kredi kartı sözleşmesi imzalanmış olsa bile kredi kartı kullanılmadığı sürece aidat yansıtılamaz.

2- Kesintisiz 180 gün kullanılmayan kredi kartı hareketsiz kabul edilir ve hareket görmediği sürece aidat ödenmez.

3- Daha önce kart aidatı yansıtılmış ve kart 180 (yüz seksen) gün hareketsiz kalmışsa banka 12 (on iki) ay içinde tahsil edemediği aidattan vazgeçer.

4- Her bankanın aidatsız kredi kartı çıkarma zorunluluğu vardır.

5- Ücretsiz kredi kartı başvurularını reddeden banka, bu başvuruya istinaden aidatlı kredi kartı veremez.

6- Aidatsız kartın limiti, aynen aidatlı karttaki kadar olmak zorunda.

7- Aidat ödenen kredi kartları, limiti aynı kalmak şartıyla aidatsız kart ile değiştirebilir.

8- Aidatlı kartı, aidatsız karla değiştirmek isteyenlere bankalar ek şart getiremez.

9- Tüketicilere sunulan sanal kredi kartından aidat alınamaz.

10- Ek kartlar için asıl kart aidatının en fazla yarısı kadar aidat alınabilir.

11- Bir takvim yılında herhangi bir nedenle kredi kartını iki defa yenileyenden bankalar ek ücret ve aidat talep edemez.

12- İkiden fazla yenilenen kartlardan ise sadece kart basım maliyeti alınabilir.

13- Kartın borç bakiyesi ve taksiti olsa dahi, tüketici talep edince bankalar kartı iptal etmek zorunda.

14- İptal edilen kartın borcu devam etse de kredi kartı aidatı bu süre boyunca alınamaz.

 

Çoğu Vatandaş Aidatsız Karttan Habersiz

BDDK’nın yaptığı düzenleme sonucu kredi kartı sorunu yasal zemine kavuştu. Bu düzenleme de tüketici lehine bir madde eklendi. Bankalara ise bu düzenlemeyi getirtmek zorunlu kılındı. Tüketicilerin çoğu bu konudan haberdar değiller. Peki tüketici lehine olan bu karar nedir? Yasal düzenleme ile bankalardan tüketici aidatsız kart talep ederse banka müşterisine aidatsız kredi kartı vermek zorunda.

 

Aidatsız Kredi Kartının Avantajı

Aidatsız kartlar BDDK’nin yaptığı yasal düzenleme ile artık bankaların tüketici talebi doğrultusunda vermek zorunda olduğu kredi kartı türüdür. Fakat yine bankalar oyun yaparak tüketicileri aidatlı kartlara itebilmektedir. Çünkü aidatsız kartlarda taksit, puan veya kampanyalardan yararlanmak bankaların insiyatifine bırakılmıştır. Bu yüzden aidatsız kredi kartı alırken ek koşulları iyi araştırmak gerekmektedir. Sizler için daha önce yazmış olduğumuz Aidatsiz Kredi Kartı Veren Bankalar başlıklı makalemizi okuyarak hangi bankanın nasıl avantajlar sunarak aidatsız kredi kartı verdiğini öğrenebilirsiniz.

Aslında “aidatsız kartta taksit yok” tamamen efsane olarak söylenmiş belki de bankalar tarafından çıkarılmış bir kelamdır. Böylelikle vatandaşları aidatlı kredi kartına itebilirler. Bankalar belli miktarlarda ücret alarak yaptığınız tek çekim harcamaları taksitlere bölebilmektedir hatta taksitlerinizi ertelemektedir. Aidatsız kredi kartı ile 12 ay vadeli nakit avans çekmeniz bile mümkündür.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir