Kredi Kartımdan Yapmadığım Alışverişe İtiraz


Kredi Kartımdan Yapmadığım Alışverişe İtiraz

Son zamanlarda artan dolandırıcılık olaylarına karşı halk ne yapacağını bilmiyor. Kişilerin kendisinden habersiz olarak birileri alışveriş yapıyor ve bazı güvenlik önlemleri atlatılarak kredi kartından alışveriş yapılıyor. Günümüzde bu olaylara çok sık bir şekilde tanık oluyoruz ve haberlerde çok sık bir şekilde görüyoruz. Peki, kendi yapmadığınız kredi kartı alışverişlerinde ödemeyi geri nasıl alacaksınız? Bankaya nasıl itiraz edeceksiniz? Bugün sizlere bu konular hakkında bazı bilgiler vereceğiz. Zararı kim karşılayacak diye merak ediyorsanız hemen aşağıdaki yeni makalemize göz atabilirsiniz.

Gelişen teknoloji her ne kadar insanların yararına da olsa bazen yarar olmaktan çıkıyor ve zarar getiriyor. Kredi ve kredi kartları üzerine bankalar her geçen gün yeni bir teknolojik olayı getiriyor ve geliştirmeler yapıyor. Bankalar her ne kadar müşterilerin gizliliğini, güvenliğini %100 sağlamaya çalışsa da bazı kötü niyetli insanlar bu güvenlik önlemlerini deliyorlar ve sizden habersiz olarak kartlarınızı kullanarak alışveriş yapıyorlar.

Bankalar bu konu da yukarıda da dediğimiz gibi sizlere her zaman güvenlik almanızı söylüyor ve sizin güvenliliğinizi sizden daha fazla önemsiyor. Fakat dediğimiz gibi bazı kötü niyetli insanlar bu güvenlik konusunu istedikleri gibi aşıyorlar. Bu gibi şeylerde yapmanız gerekenler bankaya itiraz etmenizdir. Fakat şöyle bir olay var; ‘’Sizden habersiz olarak kredi kartınızdan alışveriş yapılırsa 3D Secure denilen şey gereklidir. Eğer 3D Secure ile alışveriş yapılmış ise bankalar belki bu konu da size yardımcı olamaz. Fakat kredi kartınızdan 3D Secure denilen güvenlik önlemi olmadan herhangi bir alışveriş yapılmış ise bankalara itiraz ederek paranızı anında geri alabilirsiniz.’’ Anında olmasa da itiraz ettikten sonra en geç 45 gün içerisinde paranız size geri tahsil edilebilmektedir.

Kredi kartınızdan herhangi habersiz bir işlem yapıldığını düşünüyorsanız hemen bankanızın müşteri hizmetlerini arayın ve bankada yer alan kartınızın kapatılmasını talep edin. Zaten bu konu da banka görevlisi ve müşteri hizmetleri size anında yardımcı olacaktır. Fakat dediğimiz gibi acil bir şekilde onlara bu bilgiyi iletmeniz gerekmektedir. Görevli kartınızı kapatacaktır ve hemen size yeni bir kart gönderimi sağlayacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir