Kredi Kartı Yenilenmesinde Ücret Alınır mı?


Kredi Kartı Yenilenmesinde Ücret Alınır mı?

Günlük hayatta neredeyse herkesin kullanmış olduğu kredi kartları bankaların en fazla gelir elde ettiği ürünler arasında yer almaktadır. Özellikle taksitli alışveriş ve nakit avans kullanımı asgari ücretle geçinen birçok kişinin imdadına yetişmektedir. Nüfusu 80 milyonun üzerinde olan ülkemizde kredi kartı kullananların sayısının 60 milyona yaklaştığı tespit edilmiştir. Kredi kartı kullanmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerektiği düşünüldüğünde bazı bireylerin birden fazla kredi kartı kullandığı da görülmektedir. Durum böyle olunca da bankalar birbirinden farklı kampanyalara sahip kredi kartları çıkartmaktadır. Hemen her düzeyde gelir sahiplerinin kullanabileceği kredi kartları mevcuttur.

Kart kullanıcıları bazı durumda kartlarını yenilemek isteyecektir. Bu durumda bankalara kart yenileme ücreti vermesi söz konusudur. Kredi kartı yenilenmesinde ücret alınır mı şeklinde merak edenler varsa bankalar cüzi bir miktar da olsa kredi kartı yenileme ücreti almaktadır.

Hangi durumlarda kart yenilenmesinden ücret alınır?

  • Kartın kaybolması ve çalınması durumlarında kart yenilenme ücreti alınır.
  • Kartın kırılması zedelenmesi durumlarında kart ücreti alınır.
  • Eskiyen kartları yenilemek istenildiği zaman kart ücreti alınır.

Bu gibi durumlarda kart yenileme ücreti alınmaktadır. Kredi kartı yenilenmesinde ücret alınır mı şeklinde soruları olanlara cevaben kullanıcı hataları nedeni ile yenileme gerektiren kredi kartlarından yenileme ücreti alınır. Bankaların kredi kartı yenileme ücreti almayacağı tek durum kart kullanım süresinin dolması sonrasında kartı yeniledikleri zaman kart ücreti almayacaklardır.

Bankaların kredi kartı yenileme ücretleri:

Akbank. Akbank, kaybolan ya da yıpranan kredi ve bankomat kartlarını yenilemek için müşterilerinden 8 TL ücret almaktadır.

Deniz Bank: Banka kart yenileme işlemleri sırasında 5 TL gibi bir ücret almaktadır.

Finans Bank. Kartın özelliğine göre 4-16 TL arasında kart yenileme ücreti almaktadır.

Ziraat Bankası: Kart yenileme işlemleri için 10 TL şeklinde ücret almaktadır.

Vakıf Bank: 10 TL gibi bir ücret almaktadır.

Yapı Kredi: 8 TL şeklinde kart yenileme ücreti almaktadır.

Kredi kartlarının detaylı ücret listesini görmek için “Kredi Kartı Aidat ve Yenileme Ücretleri” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir