Kredi Kartı Nakit Avans Çekim Faizi Oranları


Kredi Kartı Nakit Avans Çekim Faizi Oranları

Kredi kartları artık günlük hayatta insanların sıkça kullanmaya başladığı bir şeydir. En çok alışveriş sırasında kullanılan kredi kartları aynı zamanda müşterilerine nakit ihtiyaçları olduğu zaman nakit çekim imkanı da sunmaktadır. Ancak kredi kartı nakit çekim faizi genelde her bankada değişen miktarlarda olsa da fazla olduğu için çok sık tercih edilen bir yöntem değildir.  Genelde nakite çok ihtiyacı olanlar tarafından tercih edilen kredi kartından nakit çekme işlemi ise çalıştığınız bankanın bankamatiğinden oldukça kolay gerçekleştirilen bir işlemdir.

[toc]

Fakat kartlara getirilen bazı yeni kurallar ile bu işlem biraz zorlaştırılmıştır. Yeni yönetmeliğe göre kredi kartının asgari ödeme tutarını 3 kez üst üste ödemeyenlere banka tarafından nakit avans izni borcun tamamı ödeninceye kadar verilmiyor. Bankalara göre kredi kartı nakit avans çekim faizi miktarı değişiklik göstermekle birlikte ek para hakkı tanınan hesap kartları ile kıyaslandığında aslında tüm bankaların avans çekime yüksek faizler uyguladığı görülmektedir.  Kredi kartlarından çekilen avanslara ise günlük faiz uygulandığını ve son ödeme tarihi geçmeden ödenmezse bu faizin daha da katlandığını göz önünde bulundurmak gerekir.

Hangi Banka Ne Kadar Faiz Uyguluyor?

Kredi kartı nakit çekim faizi miktarının bankalara göre değişkenlik gösterdiğini belirtmiştik. Türkiye’de ki bazı bankaların kredi kartından çekilen nakit avansa aldığı faiz oranları ise incelemeye değerdir.  Örneğin

TEB Bonus Card

yüzde 2.02,

Ziraat Bankası

yüzde 1.65,

Deniz Bank

yüzde 2,02,

İş Bankası

yüzde 3,5

olarak belirlemiştir. Bu oranlar bankaların en güncel nakit avans faiz oranlarıdır. Ayrıca bu oranların çekilen miktarın üzerinden hesaplanan yüzdeler olduğunu unutmamak gerekir. Yani çektiğiniz nakit avans ne kadar yüklü bir miktar ise ödeyeceğiniz faiz de o kadar artar. Ayrıca bankaların bu işlem üzerinde aldıkları bir de kullanım ücreti bulunmaktadır. Yani siz çektiğiniz parayı ertesi gün ödeyecek olup faiz gelmeyecek diye düşünseniz de nakit avans kullanım ücretini ödemek zorunda kalırsınız.  Ayrıca hatırda tutmak gerekir ki kredi kartından çekeceğimiz nakit avansları uzun vadede değil kısa vadede ödeyeceksek faydalı olur.


“Kredi Kartı Nakit Avans Çekim Faizi Oranları” için 7 yanıt

 1. Bir şey sormak istiyorum benim ziraat genç kartım var ve 100 tl nakit avans çekeceğim ama bir ay sonra ödeyeceğim ne kadar faiz uygulanır yanıtlarsaniz çok sevinirim ?

  • Merhabalar, öncelikle ziraat bankası nakit avans çekim faiz oranlarını sizlere paylaşalım.

   Faiz Oranı:1.65 %
   Yıllık Maliyet Oranı:19.8%

   Ziraat bankası genç kart ile çekeceğiniz nakit avansı minimum 2 taksit ile ödeyebilirsiniz. Bunun geri ödeme planı ise şu şekilde olacaktır.

   Taksit Sayısı:2
   Taksit Tutarı:51.49 TL
   Anapara:100.00 TL
   Ödenecek Faiz:2.98 TL
   Ödenecek Toplam Tutar:102.98 TL
   Faiz Oranı:1.65 %
   Yıllık Maliyet Oranı:19.8%

   2 Ayda toplam ödeyeceğiniz faiz tutarı : 2.98 TL ‘dir. Geri ödemeniz ise 102.98 TL olacaktır.

 2. bıse sormak ıstıyorum nakıt cekım avanslarda hesap kesım tarıhıne goremı yoksa son oedeme tarıhıne goremı faız uygulanıyor

 3. Merhaba…Ben 2 ayrı günde Ziraat Bankası Combo ile toplamda 3000 TL lik Nakit Avans çektim. %1.65 faiz uyguladıklarını biliyorum. Bu faiz aylık mı oluyor? Ben 3000 TL yi bir ayı bulmadan ödemeyi planlıyorum. Örneğin; parayı çektikten 3-4 gün sonra ödersem benden ay sonunda alacakları miktarı mı alacaklar yoksa günlük hesaplayacakları miktarı mı alacaklar?

  • Hande Hanım, kredi olarak parayı çektiğiniz tarihten itibaren son ödeme tarihine kadar olan kısım hesaplanarak sizden faiz alınacaktır. Erken ödemenizin bir avantajı olmayacaktır.

 4. Mrblar 1100lira nakit avans çektim ziraat combo kredi kartından toplam kullanım bedeli dahil toplamda kaç TL ödemem gerekiyor tskrler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir