Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir ?


Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir ?

İhtiyaç kredisi, konut kredisi veya diğer kredi türlerinden kredi çekmek isteyen müşterilerin taşması gereken bazı şartların bulunması bu konuda merak edilen soruların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kredi çekmek için gerekli şartları yerine getirdikten sonra sizlerde kredi çekme fırsatını bulmuş olacaksınız.

Bankanın müşterilerine kredi çekmek için bazı şartları sunduğunu ve bu şartları yerine getiren müşterilerine kredi sunduğunu belirtmek istiyoruz. İlk olarak bankaların baktığı detayın kredi sicil notu olduğunu bilmenizde fayda var. Özellikle son yıllarda en çok bakılan kriterlerin başında gelen kredi sicil notunun yüksek olması kredi çekme konusunda sizlere büyük ayrıcalıklar sağlayacaktır. Bu yüzden yerine getirmeniz gereken ilk kriterin bu olduğunu açıklamak istiyorum.

İkinci olarak bakılan detayın ise genellikle çalışan kişilerin yatan sigorta primleri ve gün sayısıdır. Özellikle kredi konusunda oldukça hassas olan bankalar artık müşterilerin çalıştığı gün sayısına ve ne kadar zamandır bu işte çalıştığına bakmaktadır. Burada en az 6 aylık çalışma şartının bulunması Kredi çekmek için gerekli şartları arasında gelmektedir. 6 ay ve daha uzun süredir çalışan kişilerin özellikle kredi çekme konusunda sıkıntı yaşamayacağını belirtmek istiyorum.

Kredi çekerken sicil notu sistemi sayesinde bankalar kredi talep eden müşterilerinin geçmiş ödemelerine rahat bir şekilde bakmaktadır. Özellikle burada geçmiş ödemelerde sıkıntı çeken kişilerin kredi başvurularının onaylanmama durumu söz konusu olduğundan sizlerin yapması gereken mutlaka bankalardan aldığınız ödemeleri günüde ödemeye dikkat etmek olacaktır. Ancak burada yasal sürece takılmış iseniz kredi çıkma ihtimalinin düşük olduğunu da bilmenizde fayda var. Yasal süreç ise burada 3 ay olarak belirlenmiştir.

Bir diğer şart ise bankalara borcunuzun bulunmaması ve bankalar tarafından idari takibe takılmamış olmaktadır. İdari takibe takılan müşterilerin ciddi bir sorun ile karşı karşıya kalacağı yani kredilerinin onaylanmayacağını belirtmek isterim. Son olarak Kredi çekmek için gerekli şartlar arasında ödemelerinizin düzenli olması gelmektedir. Bu konuda yapmanız gereken yukarıda belirttiğimiz şartlara dikkat etmek olacaktır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir