Kredi Başvurusuna Neden Ret Cevabı Gelir?


Birçok insan nakit sıkıntısı nedeni ile bankalardan kredi çekmek istemektedirler. Fakat bazı durumlarda bankalar kredi başvurularına ret cevabı vermektedirler. Bu durum karşısında da nakit sıkıntısı çeken bireyler daha fazla zorlanmaktadır. Bankaların en büyük gelir kaynağı kredi kullanımları olsa da hiç bir banka geri alamayacağı parayı vermek istemezler. Kredi başvurusuna neden ret cevabı gelir şeklinde aklınızda sorular varsa eğer kredi başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bu hususlar şu şekildedir:

Kredi Notunuzun Düşük Olması

Kredi başvurusuna ret cevabı gelmesinde en önemli sebep kredi notunuzun düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Eğer ki geçmişte çekmiş olduğunuz kredilerin ödemesini geciktirmişseniz, Kredi kartı aidatını zamanında ve düzenli ödememişseniz ve varsa kartınıza tanımlı otomatik ödemeyi düzenli yapmamışsanız kredi notunuz oldukça düşük olacaktır. Bankalarda bundan dolayı kredi başvurunuza olumsuz cevap verecektir.

Herhangi bir bankaya kredi başvurusunda bulunmuşsanız ve çıkmamışsa genel olarak başka bir bankaya kredi başvurusunda bulunacaksınız. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır. İlk bankadan ret cevabı gelmiş ise ikinci bankadan ret cevabı gelme olasılığı %50 nin üzerindedir. İkinci kez başka bir bankaya kredi başvurusunda bulunmanız durumunda da kredi notunuz düşecektir.

Başvuru Sırasında Yanlış Bilgi Beyan Etmek

Eğer ki kredi başvurusu sırasında yanlış bilgi beyan etme durumunuz olursa kredi başvurunuz ret cevabı ile karşılaşacaktır. Bu durumda da kredi notunuz düşecek ve ilerideki kredi başvurusu durumlarında göz önüne alınacaktır.

Aylık Gelir Seviyeniz

Aylık gelir seviyeniz istediğiniz kredi tutarını ödemeye yetmeyecek bir durumda ise kredi başvurunuz ret cevabı ile sonuçlanacaktır. Bankaların müşterilere vermiş olduğu krediler müşterilerin aylık gelirinin 2/3 ü kadar olacaktır. Yani vade ödemelerinde en fazla maaşınızın 2/3 kadarlık kısmını ödeyeceğiniz kabul görecektir. Bu durumda da siz 1500 TL maaş alıyorsanız ve vade ödemeleriniz 1000 TL üzerinde olacaksa bankalar kredi başvurunuzu onaylamayacaktır.

Sigortalı Çalışma Süresi

Bankaların kredi başvurularını onaylamadan önce baktığı bir nokta da sigorta durumunuzdur. Bankalar kredi başvurusunda bulunan müşterilerinin son 4-6 ay arasındaki sigorta durumlarına bakarlar. Eğer ki düzenli sigorta durumunuz yoksa bankalar kredi başvurunuza ret cevabı verecektirler.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir