Koyun kredisi nasıl alınır? Şartları nelerdir?


Koyun kredisi nasıl alınır? Şartları nelerdir?

AKP hükümetinin başa geçmesi ile beraber tarım, hayvancılık alanında önemli yeniliklere şahit olduk ve her geçen gün bu yenilikler hız kesmeden devam ediyor. Türkiye’de tarımı, hayvancılığı desteklemek ve daha fazla faaliyete geçirmek amacı ile AKP hükümeti tarafından bankalara verilmiş olan uyarılar ve diğer politikalar söz konusu. Bu politikalardan bir tanesi de; ‘’Küçükbaş hayvancılık’’ üzerine. Peki, bu küçükbaş hayvancılığa yani koyun, keçi gibi hayvancılık işlerine nereden ve nasıl başlayacağız? Bugün sizlere bu konu hakkında detaylı olarak bazı bilgiler aktaracağız. İşte sizlere; ‘’Koyun kredisi şartları hakkında detaylı bilgi’’

Bu tür kredilerin tümü devlet desteklidir. Bu yüzdendir ki bankalar, bu tür kredileri müşterilerine sunarken diğer kredilere göre daha az faiz ve diğer avantajlarla beraber sunar. Eğer bu işi yapmak istiyorsanız çok fazla zahmetli olduğunu bilmeniz gerekiyor. Fakat aynı zamanda her ne kadar zahmetli olsa da sonucunda iyi para olduğunu da bilmeniz gerekiyor. KOSGEB gibi kurumlardan hayvancılık için paralar alamazsınız. Bu gibi konular için size yardımcı olacak yerler sadece bankalardır. O da şuanda en düşük faizlere sahip olan banka Ziraat Bankasıdır. Her ne olursa olsun, çiftçinin ve hayvancılık ile uğraşan kişinin ilk durak yeri ziraat bankasıdır.

Küçükbaş hayvancılık kredisi nasıl alınır?

2016 yılında bu konu için mükemmel bir teşvik vardı fakat o teşviğinde maalesef süresi ve tarihi doldu. Şuanda Tigem tarafından eğer projeniz onaylanır ise şartsız, koşulsuz 30 bin liralık hayvan kredisi alabiliyorsunuz. Bu destek ödemesi, tamamen geri ödemesiz olarak sizlere veriliyor.

Bu işe başlamadan önce kendinize sormanız gereken bazı sorular vardır. Bu soru; ‘’Hangi tür hayvan bakıcılığı yapacağınız ve et için mi çalışacaksınız yoksa süt için mi?’’ Bunlar fazlasıyla önemlidir. Bunları belirledikten sonra hemen Ziraat Bankası gibi devlet destekli bankalara uğrayarak kredinizi çekebilirsiniz.

Maalesef, şuanda hiçbir yerde faizsiz hayvancılık kredisi bulmanıza imkan yok. Şuanda sadece %5 faizli olarak Ziraat Bankasında hayvancılık kredileri bulunuyor. Eğer 50 bin liralık bir koyun kredisi çeker iseniz banka bunu en fazla 7 yıl geri ödemeli olarak size sunabilir. Bunu da hesapladığınız zaman 84 ay olduğunu görürsünüz. 50 bin liralık koyun kredisinin faiz oranı %0,42 oranlarında olup taksit sayısı 84 ay olarak hesaplanmıştır. Aylık olarak ödemeniz gereken taksit tutarı 730 liradır. Toplamda geri ödemeniz gereken tutar ise 61, 336. 58 TL’dir.

Bu hesaplara bakılacak olursa şuanda hayvancılık kredisinin en uygun olarak Ziraat bankası’nda olduğunu görebilirsiniz. Yukarıda yapmış olduğumuz hesaplama Ziraat Bankası’nın faiz oranlarına göre yapılmış olan hesaplamadır. Diğer bankalarda bu konu da tabiiki de sizlere yardımcı olabilir fakat dediğimiz gibi uygun faiz oranları ile çalışmanız daha mantıklı olacaktır. Ziraat bankası haricinde hangi bankalar koyun kredisi verebilir? Mesela Şekerbank’a gidebilirsiniz, Finansbank’a gidebilirsiniz veya Denizbank’a, Yapı Kredi’ye hayvancılık kredileri için başvuru yapabilirsiniz. Bu bankalarda sizlere bu konu da hizmet verecektir fakat Ziraat bankası kadar uygun faiz oranı sunamayacaktır. Yine birbirine yakın olarak faiz oranları olsa da çiftçinin tek durak noktası, en iyi arkadaşı Ziraat Bankasıdır. Aynı zamanda unutmayın; ‘’Bu iş 20 koyunla veya 20 inekle devam etmiyor. 20 koyunla kendinizi geçindirebilirsiniz fakat ailenizi asla geçindiremezsiniz.’’ Hedefiniz daima büyük olmalı ve sürekli olarak çiftliğinizi büyütmelisiniz yoksa işin altında kalkamaz veya durmadan yerinizde saymaya başlarsınız. Bir yerde kar etmeniz gerekiyor ve almış olduğunuz krediyi geri ödemeniz gerekiyor. Tüm hesaplamaları doğru bir şekilde yapmanız gerekiyor.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir