KOSGEB Kredisi Bankalar Vermiyor


KOSGEB Kredisi Bankalar Vermiyor

Ülkemizde yaşanan sorunlar nedeniyle bazı esnaf arkadaşlar zor duruma düştü ve maddi olarak bir yerlerden yardım alma gereksinimi duydu. Hükümet ve Devlet’te bu duruma el atarak ticaretin eskisi gibi kalkınması için, daha fazla ticaret hacminin oluşması için bazı çalışmalara başvurdu. Bu çalışmalardan bir tanesi de KOSGEB’in ürünlerinden olan kredi ürünü. Kefilsiz, şartsız neredeyse tüm esnaf arkadaşların hepsine KOSGEB kredisi verildi. İsteyen alıyor, istemeyen almıyor. Ticari geçmişi temiz olan kişilere verilen bu KOSGEB kredisi bir noktadan sonra tıkanmaya başladı. Bankalar, kredileri vermek istemiyor. Peki, bu durumun sebebi nedir? Bankalar KOSGEB kredisini neden vermiyor? İşte sizlere bu konu hakkındaki detaylar…

KOSGEB tarafından esnaflara sunulan yeni faizsiz kredilere büyük bir yüklenme söz konusu oldu. Bunun haricinde KOSGEB kredisini almaya hak kazanan kişiler bankaya gittiği zaman kendilerine şu söyleniyor; ‘’Size kredi veremiyoruz.’’ Evet, böyle olumsuz bir yanıtla karşılaşıyor herkes. Bankalar krediyi vermeme sebepleri arasında ilk olarak kredi sicilinin kötü olmasını söylüyor. Yani kredi geçmiş siciliniz, prim borçlarınız ve vergi borçlarınız bu krediyi almanıza engel oluyor. Ama birde bunu şu yönden düşünmek gerekiyor; ‘’Normal şartlarda bu kredinin verilme amacı esnafı kalkındırmak değil mi? Eğer kalkındırmaksa neden bankalar krediyi vermiyor?’’. Bu gibi soru işaretleri oluşuyor ve hükümette bir yandan sıkıntıya giriyor.

KOSGEB hakkında yeni bir karar alınarak son ihtar çekildi. Konuyla ilgili olarak bu konularda bilgiye sahip olan ve KOSGEB’in başkanı olan Recep Biçer şunları söyledi; “Bankaların kredi kayıt bürosunda kredi tarihçelerinin olmaması, puanlarının düşük olması, kredibaşvuru sayısının fazla olması, önceki kredilerinde gecikmelerin tesbiti, kanuni takiplerinin, icra kayıtlarının kapatılmış bile olsa protestolu senet veya çek kayıtlarının mevcudiyeti, borçlanma oranlarının yüksekliği, mali verilerinin yetersizliği ve son dönem mali verilerinin önceki dönemlere göre düşmüş olması gibi gerekçelerle KOBİ’lerin iş ve işlemlerini zorlaştırdığı, hatta kredi başvurularının büyük bir bölümünü reddettiği bilgilerini almaktayız. Biz KOSGEB olarak elimizden geleni, üstümüze düşeni yapıyoruz. Bankaların da bu süreçte ellerini taşın altına koyarak, KOBİ’lerimize yardımcı olmaları konusunda bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Lüften bankalarımız KOBİ’lere zorluk çıkarmasın. KOSGEB olarak, bankaların kredi politikalarında işletmelerin lehinde yeni düzenlemeler yaparak, Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteğinden yararlanma hakkını kazanan tüm işletmelere kredikullandırmalarını arzuluyoruz. Bankalarımızın da bu çağrıya duyarsız kalmayacağını düşünüyoruz” dedi.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir