Korona Virüsü Salgını Destek ve Teşvik Paketleri


Aralık 2019’da Çin’de başlayan ve birkaç ay gibi kısa bir süre içinde tüm dünyaya yayılan yeni tip korona virüsü ülkemize de sıçramış durumdadır. Virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı özellikle yaşça büyük ya da kronik rahatsızlığı olanlarda ciddi seyretmekte hatta ölümle sonuçlanmaktadır. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı öncülüğünde başlanan #evdekal hareketiyle salgının yayılması önlenmeye çalışılmaktadır. Bu süreçte ekonomik açıdan zora düşen firma ve vatandaşlarımız için de gerek devlet gerekse bankalar tarafından birtakım destekleyici teşvik ve kredi paketleri açıklanmaktadır. Verilen teşvik paketlerini sizler için biraraya getirdik.

Vatandaşlar için açıklanan bireysel destek ve teşvikler

1- Temel ihtiyaç kredisi desteği

30.03.2020 tarihinden açıklanan pakette yer alan bir teşvik de kamu bankaları kanalıyla kredi verme uygulamasıdır. Aylık geliri 5.000 tl altında olan vatandaşlar için kullandırılacak kredinin geri ödemesi ise 6.aydan sonra başlatılıyor, 36 aya kadar vadelendiriliyor. Kullandırılan tutar ise 10.000 tl olarak sınırlandırılmıştır. Başvuru yapılacak bankalar; Ziraat Bankası, Halkbank veya Vakıfbank olarak sınırlıdır. Özel bankalar bu teşvikin dışındadır. Salgın sebebiyle başvuru için internet şubesi ve mobil uygulamanın kullanılması istenmektedir. Bizim önerimizse geri ödemeli kredi ürünü olduğu için ihtiyacınız yoksa kullanmamanız yönündedir.

2- Kredi kartı asgari ödeme oranının düşürülmesi

BDDK tarafından yapılan açıklamaya göre hali hazırda, borcun %30 ‘u olarak belirlenen asgari ödeme tutarı, %20 ‘ye düşürülmüştür. Örneğin 100 tl’lik dönem sonu borcu olan kredi kartının asgari ödeme tutarı; 30 tl yerine 20 tl olacaktır. Geri kalanına ise bir sonraki aya kadar düşük faiz borcu işletilecektir.

İşletmeler için açıklanan tüzel destek ve teşvikler

1- Kısa çalışma ödeneği

Covid-19 salgını ile ilgili bir hamle de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan geldi. Salgın sebepli olarak “işyerinin faaliyetlerini durdurması ya da kısıtlaması” kısa çalışma ödeneği almak için geçerli sebepler arasında sayıldı. Normalde işyeri, faaliyetini 3’te 1 azaltması ya da tamamen durdurması halinde bu teşvikten faydalanıyordu. Kısa çalışma ödeneği sayesinde işverenin çalıştırmadığı işçinin maaşının bir kısmını devlet tamamlıyor. Aynı zamanda sigortalı çıkışı yapılmamış oluyor. İşkur vasıtasıyla bu durumda olan işletmeler 3 ay boyunca bu teşvikten faydalanabiliyor.

Salgın boyunca devlet ya da bankalar tarafından verilen destekleri eklemeye devam edeceğiz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir