Konut Kredisi Kullanırken Hayat Sigortası Zorunlu Mudur?


Konut Kredisi Kullanırken Hayat Sigortası Zorunlu Mudur?

Büyük bir kesimin daha doğrusu orta gelirli ve düşük gelirli kesimin en çok istediği şeylerden bir tanesi de ev alabilmek. Bu hayallerini gerçekleştirebilmek için hepsi farklı farklı yollar deniyor. Fakat en çok denedikleri yol konut kredisi. Şuanda bir çok banka ve diğer kurumlar konut kredisi veriyor. Verirken de çok fazla peşinat, teminat istiyor. Bizimde bu konuda yani sizlerin bu konuda kafasını karıştıran şey; ”Konut Kredisi Kullanırken Hayat Sigortası Zorunlu Mudur?” Bugün bunu sizlere detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Konut kredisi alabilmeniz için sizden çok fazla teminat istenir. Bu kredi herkese verilmez. İlk olarak şu yöntem denenir; ”Kişinin bir arsası vardır. Bir arabası vardır. Bunu ipotek ettirerek konut kredisi alır.” Bu şekilde kolay yoldan konut kredisi alabiliyorsunuz fakat arsası veya arabası olmayan nasıl alacak? Bu kişilerin işi çok daha zor. Konut kredisinin verilebilmesi için ilk şart ve en küçük detay; ”Kredi notudur.” Kredi notundan başlar ve daha büyük şartlara kadar devam eder. Bu şartlar aşağıdaki gibidir;

  • Kredi notunuzun hiç bir sıkıntısının olmaması ve fazlasıyla yüksek olması.
  • Aile içerisinde en az 2 kişinin çalışıyor olması.
  • Maaş bordonuzun bulunması ve her ay düzenli bir şekilde maaşınızın kesintiye uğramadan yatırılması.
  • Sigorta ve sigorta primlerinizin sorunsuz olması ve her ay düzenli bir şekilde yatırılıyor olması.
  • Duruma göre yukarıdaki şartlar haricinde sizden kefil istenebilir.
  • Maaşınızın yüksek olması.
  • Önden teminat verebilmeniz. Yani 10, 15, 20, 25 bin lira para verebilmeniz gerekir.

Genel olarak bunlara dikkat edilir ve bu şekilde verilir. Konut kredisinde birde hayat sigortası vardır. Bu da fazlasıyla önemlidir. Genel olarak tüm konut kredilerinde bu hayat sigortası zorunludur. Zira size verilecek mebla fazlasıyla yüksek olduğundan hayat sigortanızın mecburen yaptırılması gerekir. Yani isteseniz de istemeseniz de mecbur olarak yaptırmak zorundasınız. Bu arada unutmadan; ”Konut kredisinin ödemeleri çok fazladır. Eğer kendinize güvenemiyorsanız asla bu krediyi çekmeyin. Ödemelerde büyük sıkıntılar yaşarsınız ve ödeme yapamadığınız zaman faiz yüzünden hayatınızda sorunlar oluşabilir.”


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir