Kmh borcu nedir ? Kmh limiti nedir ?


Kmh nedir?

Kmh ifadesi, kredili mevduat hesabı teriminin kısaltması olarak kullanılmaktadır.

Bankalar tarafından farklı isimlerle tanıtımı yapılsa da işleyişi ve kullanım şekli özünde aynıdır. Nasıl ki ihtiyaç kredisi kullandığınızda bankaya gidip başvuru yapıyor ve paranız hesabınıza yatırıldığında ancak kullanabiliyorsanız, kmh ürünü bir kez tanımlandığında istediğiniz zaman hesaba tanımlı parayı kullanma hakkına erişiyorsunuz. Kredi kartında yaptığınız gibi parayı kullanıp kullanmamak da size kalmış oluyor. Hiç kullanmazsanız ekstra bir bedel ödemek zorunda kalmıyorsunuz.

Kmh başvurusunu nasıl yaparım?

Kmh bir kredi türü olduğundan bankanızın internet şubesi kanalıyla ya da şubeye giderek bizzat başvuruda bulunmanız gerekiyor. Kredi notunuz yeterli seviyede ya da maaş müşterisiyseniz sizin başvurunuza gerek kalmadan yalnızca onay vermeniz şartıyla bu hesabı kullanımınıza açabilir.

Kmh limitini nasıl öğrenirim?

Kmh limitini bankanızın internet şubesine girerek hesap bakiyesi bölümünde görünen kullanılabilir limit değerinden öğrenebilirsiniz. 

Örneğin hesap bakiyenizde 1.000 lira varken kullanılabilir limitiniz 4.000 lira olarak görünüyorsa buradaki 3.000 liralık fark mevduat hesabınıza tanımlı kredi miktarınızdır. Aşağıdaki resimde anlattığımız duruma benzer bir kmh örneği görülmektedir.

Diğer bir yöntem de kredi notu sorgulaması yapmaktır. Sorgulama raporunda aktif olarak kullanılan veya kullanıma hazır tüm kredi ve kredi kartlarınızı görebilir, burdan da kredili mevduat hesap veya hesaplarınıza bağlı kredi miktarlarını öğrenebilirsiniz.

Kmh faizi ne kadardır

Kredili mevduat hesabınıza uygulanan gecikme faizi kredi kartlarında uygulanan nakit çekim faizleriyle paralellik göstermektedir. Bu oranı ekstrenizden ya da bankanızın internet sitesinde ilan ettiği güncel faiz oranları tablosundan öğrenebilirsiniz. Genel kural olarak bankanın mevduat sahibi mudilere verdiği mevduat faizinden daha yukarıda bir oran karşımıza çıkacaktır. 

Kmh gecikme faizi, bir önceki hesap kesim tarihinden başlayarak bulunduğunuz ayın hesap kesim dönemine kadar olan süre üzerinden hesaplanarak ücretlendirilir.

Kmh borcu sorgulama

Kmh borcunuzu internet şubenizden ya da ekstrenizden öğrenebilirsiniz. İnternet şubesinde hesap bakiyenizde (-) olarak gösterilir veya kullanılabilir kredili mevduat hesabı limitinizin düşüş miktarından anlaşılabilir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir