Kimlerin Kredi Başvurusu Onaylanmaz


Bankalardan kredi başvurusu yaptığımız zamanlarda, 50 bin liraya kadar olan maddi ihtiyaçlarımız için, genel olarak kullanılan ihtiyaç kredilerinden, daha yüksek tutarlı konut ya da otomobil kredilerine kadar birçok farklı yelpazede krediler alınabilmektedir. Fakat, bankalara giderek kredi başvurusunda bulunan herkesin kredisi onaylanacak ya da istenilen tutarda bir kredi verilecek konusunda kesinlik olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü, her banka, belirlemiş oldukları çalışma koşulları çerçevesinde işlemler yürütmekte ve kredi alabilecek kişilerde de bu şartların tamamının taşınmasını istemektedir. Kimlerin kredi başvurusu onaylanmaz konusunda açıklamalarda bulunmadan önce, bankanın aramış olduğu şartları değerlendirmemiz doğru olacaktır. Bankalar tarafından müşterilerde taşınması istenen şartlar;

  • Kişilerin 18 yaşını tamamlamış olması, aranan temel şarttır.
  • Kişilerin sabit bir gelirleri olmalıdır. Yani, sigortalı olarak herhangi bir kurumda çalışıyor olmaları ya da kendilerine ait bir işletme olması gerekmektedir. Bu iki koşulda da kişilerin gelirlerinin olduğunu gösteren gelir belgesini, ya da işletmeleri olduğu için sorumlu oldukları vergi çizelgelerini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz iki temel şart, bankaların sizlerde arayacağı temel kriterlerin başında gelmektedir. Fakat, kimlerin kredi başvurusu onaylanmaz konusunda bu iki madde yeterli olmayacaktır. Çünkü, bankacılık sisteminde yapılan köklü değişmeler ile birlikte, kişilerin gelir durumlarına göre kredili ürün kullanabilmeleri amaçlanmış, bununla birlikte de geçmiş banka ödemeleri dikkate alınmaktadır. Bu hususları da dikkate aldığımız zaman, kimlerin kredi başvurusu onaylanmaz konusuna şu maddeleri de eklememiz gerekecektir.

  • İlk iki şartı taşıyan adayların, bankalar üzerinde geçerli olacak kredi notu sorgulaması yapılacaktır. Ortaya çıkan sonuçlar, eğer riskli gruplar içerisinde yer almanızı sağlamıyorsa, bu durumda banka sizlere kredi verebilmek için bir sonraki aşamaya geçecektir.
  • Bankalara olan toplam borcunuzun aylık ödemeleri ile mevcut gelirinizin bir algoritması yapılacaktır ve eğer geliriniz artı yönde kalıyorsa kredi alabileceksiniz.

Bu şartları tamamlayan kişiler, bankalar tarafından kredili ürün kullanabilecektirler. Fakat, başvurunuzda belirtmiş olduğunuz gelir durumunuz ile krediniz onaylanmışsa ve bankaya sunduğunuz gelir belgenizdeki değer, ön başvurunuzdaki değer ile uyuşmuyorsa, ne yazık ki kredi alamayacaksınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir